Andrzej Pągowski, ceniony ilustrator i plakacistka, znany jest ze swojej współpracy z najwybitniejszymi reżyserami polskimi, takimi jak Wajda, Zanussi, Holland, Kieślowski, Polański, Skolimowski, Żuławski, Machulski, Kawalerowicz. Jego prace były wielokrotnie nagradzane zarówno w kraju, jak i za granicą. Prace Pągowskiego znajdują się w prestiżowych muzeach na całym świecie, takich jak Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku, gdzie plakat Uśmiech wilka został umieszczony wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej.

Życiorys

Andrzej Pągowski urodził się 19 kwietnia 1953 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Plakatu Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Przed rozpoczęciem kariery jako plakacistka, Pągowski zajmował się rysunkami satyrycznymi, publikując swoje prace w czasopismach Szpilki, Przekrój a także Radar. Od 1976 roku rozpoczął tworzenie plakatów, z czasem tworząc ponad 1200 tych unikatowych dzieł sztuki.

Działalność artystyczna

Pągowski jest szczególnie znany ze swoich plakatów filmowych, tworząc identyfikacje wizualne dla wielu ważnych filmów, takich jak Człowiek z żelaza, Robotnicy’80, Przesłuchanie, a także kultowego filmu Miś Barei oraz Ryś Tyma. Współpracował także blisko z licznymi wybitnymi twórcami kina polskiego. Swoje umiejętności i zamiłowanie do sztuki Pągowski wykorzystał także tworząc plakaty teatralne, operowe i muzyczne dla wielu scen polskich i zagranicznych. Nic dziwnego że znalazł się też za kulisami wielu polskich wydarzeń muzycznych i teatralnych jak na przykład festiwal Ludwiga van Beethovena, Madame Butterfly w Teatrze Wielkim w Warszawie, czy Międzynarodowy Konkurs Tenorów im. Jana Kiepury.

Ponadto, Pągowski jest autorem wielu projektów okładek płyt, ilustracji książkowych, teledysków, oprawy telewizyjnej, scenografii teatralnych i telewizyjnych, a także uprawia malarstwo. Był również dyrektorem artystycznym magazynów Scena i Moda, a także polskiej edycji miesięcznika Playboy.

Twórczość społeczno-polityczna

Pągowski nie ogranicza swojej twórczości jedynie do sfery kultury. Wielokrotnie zaangażował się w projekty podejmujące tematykę społeczno-polityczną, wykorzystując swój talent artystyczny do formułowania i promowania ważnych przesłań społecznych. Jego plakaty artystyczne, poświęcone tematom społecznym, są symbolem zaangażowania artysty w problemy współczesnego świata.

Rola w popkulturze

Andrzej Pągowski jest nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu kulturalnego i społecznego. Jest autorem nie tylko tysięcy plakatów, ale także zasłynął jako twórca Alei Gwiazd w Łodzi, gdzie sam został uhonorowany. To właśnie on jest autorem murali, które zdobią ściany budynków w Łodzi, Oświęcimiu i Warszawie.

Zaangażowanie komercyjne

Pokazując swoją wszechstronność, Pągowski zaangażował się także w twórczość komercyjną. W 1990 roku założył własną agencję reklamową Studio P, która w XXI wieku przekształciła się w agencję KreacjaPro. Zyskał doświadczenie w kreowaniu wizerunku wielu polskich i międzynarodowych marek, tworząc kampanie i projekty plastyczne dla różnych przedsiębiorstw.

Nagrody

Andrzej Pągowski jest wielokrotnym laureatem licznych nagród krajowych i międzynarodowych, w tym na Międzynarodowym Konkursie Plakatu Filmowego w Chicago oraz w Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy i Telewizyjny w Los Angeles. Jego dorobek został doceniony w postaci wielu złotych, srebrnych i brązowych medali, a jeden z plakatów Pągowskiego do filmu Stan Strachu zdobył prestiżową nagrodę Best of Show.

Prezentacje twórczości

Twórczość Andrzeja Pągowskiego była prezentowana na licznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w najbardziej prestiżowych muzeach sztuki na świecie, takich jak Metropolitan Museum of Modern Art w Nowym Jorku i San Francisco, Centrum Pompidou w Paryżu, Stripped House Museum of Art w Tokio, Circulo de Bellas Artes w Madrycie, Poster Museum w Lahti, Muzeum Plakatu w Warszawie czy w Muzeum Kinematografii w Łodzi, które posiada w swojej kolekcji powyżej 200 plakatów filmowych autorstwa Pągowskiego.