Korzenie trendu ceglanej ściany w aranżacji wnętrz

Inspiracje wykorzystujące cegły w aranżacjach wnętrzarskich w mieszkaniach prywatnych zyskały na popularności dzięki stylowi jaki rozprzestrzenił się z amerykańskich loftów w latach 60. XX wieku. Stany Zjednoczone stały się prekursorem tego trendu, początkując modę na elementy wykończony celowo widoczną cegłą.

Wykorzystywano wówczas cegłę w rozmaitych wersjach – od surowej, nieco poszarpanej z widoczną zaprawą murarską, po cegły pomalowane na różne kolory, dające efekt nowoczesny i elegancki. To zabieg, który od tamtej pory jest chętnie wykorzystywany przez projektantów wnętrz na całym świecie, szczególnie w aranżacji salonów.

Wybór cegły – jak podejść do decyzji o aranżacji?

Decyzja o włączeniu cegły do designu salonu nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności warto zdecydować jaki typ cegły najlepiej będzie pasował do danego wnętrza oraz jakie ma wyrażać emocje. Czy ma to być surowa aranżacja nawiązująca do dawniejszych czasów, czy może przeciwnie, świetlista cegła dekoracyjna dająca efekt nowoczesnym i lśniącym?

Dodatkowym elementem decydującym o charakterze wnętrza jest to, czy cegła będzie obecna na jednej, czy wszystkich ścianach. Wybór ten wpływa na charakter pomieszczenia, decydując, czy ma ono wydźwięk industrialny, czy raczej ciepły i domowy.

Inspiracje – salon z cegłą w roli głównej

Cegła w salonie może zostać wykorzystana na wiele sposobów. Często jest wykorzystywana do tworzenia atmosfery starych kamienic, gdzie cegła wystająca spod tynku jest nieodłącznym elementem wyposażenia. W efekcie powstaje efekt nie do końca dopieszczonego wnętrza, które mimo to ma swój urok.

We wnętrzach, gdzie dominują drewniane, niezabudowane konstrukcje taka cegła może być idealnym uzupełnieniem wnętrza. Mogą to być drewniane belki stropowe czy bale na strychach. Połączenie naturalnej cegły z elementami drewnianymi daje miejscom zupełnie nowy styl.

Cegła a dodatki – jak odpowiednio skomponować wnętrze?

Wbrew pozorom, pomieszczenie z ceglanymi ścianami nie musi być ubogie w dodatki. Wręcz przeciwnie – cegła doskonale komponuje się z wieloma materiałami. Doskonale prezentuje się na przykład przy drewnianym stole, stalowym regale czy kolorowym fotelu. Umiejętność łączenia dwóch stylistyk – współczesnej i stylu retro, stanowi o sile tymczasowej mody na cegłę.

Cegła nie musi być również dominującym elementem wnętrza, a jedynie ciekawym uzupełnieniem. Może być wykorzystywana do zabudowy filarów, kominka lub innych elementów konstrukcyjnych. Niezwykle oryginalnie prezentuje się na przykład w tle biblioteczki.