Styl Shabby chic: Podróż do przeszłości z nutą elegancji

Zastanawiasz się, czy stare jest modne? Styl Shabby chic, rodem z Wielkiej Brytanii, czerpiąc ze starego i wykorzystując go w nowoczesnym świecie, odpowiada na to pytanie jak najbardziej twierdząco. W swojej istotnej charakterystyce, integruje on wykorzystanie antycznych mebli, różnorodności kolorów i ekstrawaganckich dekoracji, które intencjonalnie są postarzane, kształtując nietuzinkowe, lekko nostalgiczne wnętrza, które nawiązują do przeszłości.

Pochodzenie i rozwój stylu Shabby chic

Shabby chic to określenie, które pierwszy raz padło na łamach brytyjskiego magazynu „The World of Interiors Magazine” w latach 80-tych XX wieku. Mimo że pojawiło się już wtedy, to prawdziwy rozkwit tego typu aranżacji datowany jest na lata 90., kiedy to styl ten gwałtownie zyskiwał na popularności, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu USA. Województwo Kalifornii, a w szczególności miasta takie jak Los Angeles i San Francisco, były prawdziwymi inkubatorami tego stylu, który później wylał się na resztę świata, zyskując globalną popularność.

Fundamenty stylu Shabby chic

Stylowa przeszłość

Podstawową zasadą shabby chic jest wykorzystanie mebli, które albo są stare, albo zostały umiejętnie postarzane. Tak wystrojone wnętrza przywołują ducha przeszłości, zapraszając go do współczesnej przestrzeni. Idealne meble shabby chic to takie, które są mocno zużyte, z widocznymi przebiciami farby pod warstwami, pełne prześwitów i niedoskonałości, które dodają im uroku.

Dominujące kolory

Podstawowym elementem tego stylu jest kolorystyka. Tworzą ją przede wszystkim jasne, pastelowe odcienie – biel, pudrowy róż, delikatne błękity, a także szarości, brązy i beże. Kolory te są delikatnie wyblakłe, niemal jakby czas je wytarł, co dodatkowo podkreśla staroświecki charakter stylu.

Dekoracje

Kwiatowe motywy są jednym z podstawowych elementów dekoracji w stylu Shabby chic. Są one jednak dobrane tak, aby nie rzucały się w oczy zbyt jaskrawą kolorystyką. Inspiracje czerpane są zs Prowansji i Toskanii, koncentrując na naturalnej delikatności. Na dodatek, wiszące aniołki, serca, wstążki i kokardki dodają shabby chic unikalnego, romantycznego klimatu.

Tworzenie świeżego wyglądu z archaicznymi elementami

Podczas tworzenia wnętrza w stylu Shabby Chic, ważne jest, by podejść do tego z linią mysąlenia sfatygowanego szyku. Czy daną komodę, na której Twoje spojrzenie spoczywa, można opisać w ten sposób? Czy krzesło wygląda na mocno wysłużone? Czy jest możliwe przekształcenie błyszczącej lampy, by sprawiała wrażenie sfatygowanej czasem? Odpowiedzi znajdują się w sercu stylu Shabby chic.

Styl Shabby chic w architekturze mieszkalnej

Często kiedy mówimy o stylu Shabby Chic myślimy o posiadłościach z wiejskiej Anglii, gustawiańskich salonach czy tradycyjnych francuskich rezydencjach. Jednak prawdziwy Shabby chic nie musi ograniczać się do przestrzeni rodem z zamku. Przeciwnie, ten styl jest uniwersalny i idealnie sprawdzi się zarówno w dużej kamienicy w centrum miasta, jak i w domu jednorodzinnym na przedmieściach czy starym wiejskim gospodarstwie.