Pojawienie się na scenie stylu Wabi Sabi w aranżacji wnętrz można określić jako reakcję na lansowane współcześnie stylizacje, które nierzadko przesiąknięte są blichtrą, połyskującą sztucznością i zbytkiem niepraktycznych dodatków. Wabi Sabi, zyskując coraz więcej zwolenników, wyraźnie przekazuje swoją misję: uczymy się dostrzegać piękno w niedoskonałościach naszej realności. Zamiast perfekcji, dodatku przepychu i nienaturalnego blasku, ten styl proponuje coś prawdziwego, odarte ze sztuczności i przekłamań.

Wabi Sabi: ukryte korzenie filozofii estetycznej

Choć dzisiejsza interpretacja stylu Wabi Sabi skupia się na przeciwstawieniu się sztuczności, jego korzenie wyraźnie ukazują inny punkt widzenia. Termin ten ma swoje źródła w filozofii japońskiej, która kultywuje wartość minimalizmu, szanuje tradycję i kulturę. Wabi Sabi łączy w sobie dwie japońskie koncepcje: 'wabi’, oznaczające samotność lub prostotę, oraz 'sabi’, które odnosi się do starości lub piękna związanego z upływem czasu. Połączenie tych dwóch słów dało początek koncepcji, która z biegiem czasu ewoluowała w stronę idei poszukiwania piękna w tym, co nie jest idealne, co jest stare lub związane z przeszłością. Aktualne ujęcie stylu Wabi Sabi kładzie duży nacisk na autentyczność – przedstawia wnętrza bez idealizacji, odarte z nadmiaru sztucznej estetyki, znanej z popularnych czasopism wnętrzarskich.

Skromna elegancja aranżacji Wabi Sabi

Centrum uwagi w aranżacji Wabi Sabi zwraca na prawdziwość, na autentyczność rzeczy zamiast na ich upiększanie lub sztuczny blask, który nigdy nie był ich naturalną cechą. Prawdopodobnie, priorytetowanie prawdziwości i naturalności wynika z japońskiego szacunku do historii oraz przodków. Bieg czasu nie powinien prowadzić do zacierania tego, co było ważne w przeszłości na rzecz upiększonych, idealizowanych rzeczy.

Znalezienie nielicznych przedmiotów i zachowanie ich oryginalnej postaci jest istotne dla stylu Wabi Sabi. Przykładowe pomysły mogą obejmować stare, patynowe komody, które nie są odnawiane za pomocą jaskrawych farb, zmurszałe lustra, które nabrały jednak uroku z biegiem czasy oraz ręcznie formowana porcelana, nierówna, zarysowana, ale jednocześnie autentyczna i unikalna w swojej formie.

Wabi sabi: Skromność i naturalność zamiast przesytu i sztuczności

W obecnych czasach, kiedy otaczamy się coraz to nowymi drobnostkami, które mają za zadanie tylko ubarwić nasze życie, styl Wabi Sabi przynosi nam ukojenie. Często zdarza się, że jesteśmy przytłoczeni ilością rzeczy, które nas otaczają, co prowadzi do uzmysłowienia sobie, że tworzymy wokół siebie świat nieprawdziwy, bez emocji, historii czy wspomnień. Na szczęście filozofia Wabi Sabi przynosi oczekiwane zmiany. Zdecydowanie stawia ona na prostotę, harmonię życia i równowagę we wnętrzu oraz na naturalność i autentyczność. Wnętrza w stylu Wabi Sabi są wolne od zbędnych mebli czy dodatków, a same meble jakie się tu znajdują, często mają swoją historię i dodają pomieszczeniu charakteru. Wnętrza są ciepłe, ale nie krzykliwe, jak gdyby przemawiały do nas swoją autentycznością np. poprzez naturalne zniszczenia czy ślady użytkowania.