Sansewieria – Uprawa i pielęgnacja doniczkowej królowej

Roślina doniczkowa o wdzięcznej nazwie Sansewieria to prawdziwy prezent dla początkujących miłośników kwiatów, z powodzeniem przetrwa nawet najbardziej nieprzewidywalne działania nieznajomego zaszczytami ogrodnictwa. Ale jaki wybrać do niej doniczka? Jakie są najlepsze warianty i aranżacje dla Sansewierii? Przede wszystkim, wiedząc, że ta roślina doskonale pasuje do kamiennej doniczki, nieszablonowej ceramiki czy doniczki betonowej, możemy swobodnie manipulować wyglądem naszego kwiatu. Rewelacyjnie będzie wyglądać również w koszach, choć to rozwiązanie zależne jest od gustu każdej indywidualnej osoby. W obu przypadkach ważnym aspektem jest odpowiednia wielkość doniczki i konieczność odpływu na dnie.

Proste wskazówki dotyczące pielęgnacji Sansewierii

Sansewieria uwielbia słońce, więc idealnym miejscem dla takiej rośliny jest południowy parapet. Jakkolwiek, nawet lekko zacienione miejsce nie powinno jej zaszkodzić. Trzeba przede wszystkim pamiętać, że Sansewieria jest sukulentem, który nie jest specjalnie miłośnikiem zbyt częstego podlewania. W sezonie letnim wystarczy podlewanie raz w tygodniu lub nawet raz na dwa tygodnie. W okresie zimowym natomiast można ograniczyć podlewanie do raz na trzy tygodnie. Dieta wodna te rośliny nie hamuje ich wzrostu. Sansewierie są estetycznie atrakcyjne, a ich urok i uniwersalność sprawia, że są często wykorzystywane w przestrzeniach publicznych. Kluczem do ich zdolności przetrwania w trudnych warunkach jest odporność.

Oddatkowo, jest to roślina, która jest niesamowicie odporna na choroby – najczęściej cierpi z powodu nadmiaru wody, co skutkuje gnicie. Może także wystąpić wyblaknięcie i zanik rysunku liści, co jest wynikiem niewystarczającej ilości światła. Sansewieria może także mieć suche końcówki, jednak nie wpływa to na jej kondycję. Wychodząc naprzeciw wymogom tej rośliny pochodzącej z tropikalnych regionów Afryki, sporadyczne zraszanie będzie dla niej niesłychanym bonusem.

Różnorodność w aranżacja z Sansewierią – jaki będzie najlepszy wybór?

Sansewieria w aranżacji wnętrz to kwintesencja stylu. Te rośliny świetnie prezentują się we wnętrzach loftowych, industrialnych a nawet w minimalistycznych pomieszczeniach. Majestatycznie wygląda na tle ścian ceglanych czy betonowych. Sansewieria idealnie wkomponowuje się również w układy z kaktusami innymi sukulentami oraz palmami, tworząc unikalne zestawy roślinne. Najpopularniejszymi gatunkami są Sansewieria gwinejska, cylindryczna czy też karłowata, choć w praktyce możemy spotkać wiele innych odmian. Cena tej rośliny zaczyna się już od dziesięciu złotych, co sprawia, że jest dostępna dla każdego miłośnika roślin.