Zrozumieć świad Bauhausu

Zaczynając od prostych form, które śledzą funkcjonalność rzeczy, Bauhaus pozwolił usuwać niepotrzebne adornamenty, nieprzemyślane kształty, a nawet luksus, który nie ma nic wspólnego z użytecznością. Ten rewolucyjny ruch w architekturze i wzornictwie rozpoczął się w roku 1919.

Po początkach Bauhausu

Decydującą rolę w powstaniu stylu Bauhaus, odegrała artystyczna i rzemieślnicza uczelnia o tej samej nazwie, która powstała w Weimarze poprzez połączenie Szkoły Rzemiosł Artystycznych i Akademii Sztuk Pięknych. Bezpośredni wpływ jej wybitnych nauczycieli oraz studentów doprowadził do zmian w niemieckiej architekturze, które następnie rozprzestrzeniły się na cały świat. Szkoła ta do dziś jest symbolem absolutnej nowoczesności i minimalizmu w dziedzinie wzornictwa, siedlisko innowacyjnych myśli projektowych i rzemieślniczych.

Na jej terenie studenci pod okiem mistrzów opracowali całkowicie niespotykane dotąd formy, które odsuwały ówczesną architekturę od nadmiaru ozdobności i przerostu formy nad treścią. Zamiast tego zaczęli skupiać się na zaspokajaniu podstawowych potrzeb i funkcjonalności. Innymi słowy, główną cechą pracy rzemieślników, artystów i architektów uczących się w tej szkole, było eksperymentowanie i innowacyjność, przy jednoczesnym odrzuceniu przesady.

Styl i wzornictwo w Bauhausie

Główne założenia Bauhausu to: przejrzystość i powściągliwość w wzornictwie, które były inspirowane pragnieniem funkcjonalności. Elementy te obejmują:

  • Surową, minimalistyczną formę
  • Płaskie dachy bez nadmiaru ozdobników
  • Duże okna, mocne kąty i klarowne kształty
  • Geometryczną strukturę nieruchomości i wyrazistość jej rysów
  • Maksymalne wykorzystanie przestrzeni
  • Czystą, ponadczasową biel i stal bez dodatków
  • Tworzenie mebli zgodnie z zasadami wytrzymałości, lekkości oraz łatwości produkcyjnej
  • Wtórne znaczenie estetyki na rzecz funkcjonalności i wygody – uproszczenie form do maksimum
  • Warunki umożliwiające masową produkcję i ponadczasową estetykę

Myślą przewodnią stylu Bauhaus, zarówno w architekturze i projektowaniu nieruchomości, jak i aranżacji wnętrz, są słowa: „Mniej znaczy więcej”. Jeśli wnętrze czy bryła wpisują się w to powiedzenie, to prawdopodobnie mamy do czynienia z bauhausem.