Begonia maculata: idealne uzupełnienie przestrzeni mieszkalnej

Begonia maculata, określana też mianem koralowej, zyskuje coraz większą popularność w ostatnich czasach. Nie ma w tym nic zaskakującego – ten gatunek rośliny cechuje się niezwykle bogatą paletą barw, które przywodzą na myśl egzotyczne kraje, pełne ciepła i uroku. Poza atrakcyjnym kwiatostanem, begonia zachwyca również pięknymi liśćmi o nietuzinkowej barwie, które dodają uroku każdemu pomieszczeniu. Jest to roślina, którą z łatwością można dopasować do każdego stylu aranżacyjnego. Jest coraz częściej spotykana na zdjęciach w mediach społecznościowych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stała się też ozdobą naszych domów. Warto więc dowiedzieć się, jak postępować z tą piękną rośliną, jak ją odpowiednio przesadzać i jak ją chronić przed chorobami.

Zakwaterowanie begonii maculata w naszym klimacie

Mimo jej egzotycznego pochodzenia, ta roślina świetnie odnajduje się w klimacie o umiarkowanej temperaturze, wahającej się od 12 do 18 stopni Celsjusza. Begonia maculata preferuje miejsca o dużym nasłonecznieniu, jednak należy zwrócić uwagę, aby nie narazić jej na bezpośrednie działanie słońca, które może doprowadzić do poparzenia liści. Nie do końca odnajduje się również w miejscach, gdzie padających na nią promieni słonecznych jest zbyt mało – zbyt duża ilość cienia może spowodować utratę intensywności kolorów na jej liściach, a nawet zanik plam. W okresie letnim begonia doskonale sprawdzi się jako dekoracja tarasu lub balkonu, o ile te nie są usytuowane od strony południowej.

Rodzaj ziemi dla begonii maculata

Ziemia dla begonii powinna być lekka i o kwaśnym pH. Dla zasiedlenia jej w naszej ziemi optymalne będzie dodanie podczas sadzenia garści kompostu, humusu lub torfu, które wpłyną na zakwaszenie gleby. Oprócz richtig doboru ziemi, nie można zapomnieć o odpowiednim drenażu. Na dnie doniczki warto umieścić warstwę piasku lub żwiru, co zapobiegnie przelaniu begonii i związanemu z tym zatrzymaniu wody na jej korzeniach.

Podlewanie i pielęgnacja

Begonia o plamistych liściach preferuje umiarkowane podlewania. Dotyczy to również zasad bezwzględnego braku zastoju wody. Idealne podlewanie powinno odbywać się dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie. W miesiącach letnich begonia maculata może więc dostawać świeżą porcję wody co 3 dni, a od października do listopada wystarczy jej skromniejsze podlewanie co tydzień. Istotny jest również moment podlewania begonii – powinno odbywać się to rano lub wieczorem. Wodę o temperaturze pokojowej wlewa się do podstawki, z której roślina sama ją zaabsorbuje.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji

Podczas podlewania warto pamiętać o tym, aby nie zawilgacać liści i kwiatów begonii – powinny one pozostać suche. Ta roślina nie powinna być zraszana ani nabłyszczana. Jeśli na powierzchni liści pojawi się kurz, należy usunąć go za pomocą małego, suchego pędzelka.