Zalety katalpy zwyczajnej

Katalpa zwyczajna czy też surmia bignoniowa jest jednym z najpopularniejszych ozdobnych drzewek ogrodowych w Polsce. Dzięki oryginalnym liściom, pięknym kwiatom i dużej różnorodności odmian, katalpa stała się chętnie sadzoną rośliną w małych, przydomowych ogródkach, jak i na miejskich terenach rekreacyjnych. Ale skąd wzięła się ta popularność? Co sprzyja zainteresowaniu Polaków właśnie tym amerykańskim drzewkiem?

Surmia bignoniowa – wyznacznik piękna naturalne

Katalpa wyróżnia się swoim atrakcyjnym wyglądem, który natychmiast przyciąga spojrzenia. Najważniejszą jej zaletą jest wyjątkowo szybki wzrost. Osoby, które dopiero zakładają swoje ogrody i nie chcą czekać wielu lat na pełnię rozwiniętych drzewek ozdobnych, wybierają ją właśnie ze względu na te cechy.

Rozłożysta korona i wyjątkowe liście

Surmia bignoniowa potrafi urosnąć do 10 metrów wysokości, choć w Polsce zazwyczaj osiąga około pięciu metrów. Dzięki temu jest idealną rośliną do przycinania, a jej uprawa nie wymaga wielu skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Rozłożysta, imponująca korona katalpy pełna jest liści w kształcie serc, które przy sprzyjających warunkach mogą osiągać nawet 30 cm średnicy. To wszystko sprawia, że pod drzewkiem tego gatunku można spędzić przyjemne, cieniste popołudnie.

Wspaniale kwiatostany i owocowanie

Dodatkowym atutem surmii są jej okazałe kwiatostany, które w szczycie kwitnienia przyjmują formę wiechowatą. Najpiękniejsze wyglądają latem, między późnym czerwcem a sierpniem. Kwiaty surmii przypominają długie, niekiedy nawet kilkudziesięciocentymetrowe dzwonki o żółto-czerwonym kolorycie. Żółć jest tu barwą dominującą, a czerwień ujawnia się delikatnymi, subtelnymi plamkami. Dodatkowo, szczyt korony tego drzewa zdarza się pokrywać fioletowym nalotem, co dodaje ogrodowi niepowtarzalnego klimatu.

Etap owocowania surmii jest równie ciekawy. Jej owoce przypominają długie, zielone strąki. Kształt owoców jest wprost cylindryczny. W zależności od odmiany, katalpa może być drzewkiem o jasnych, żółtozielonych liściach (wyższe, odmiana Aurea) lub o gęstej, zwartej koronie w kształcie kuli (odmiana niższa, Nana).

Niskie wymagania uprawowe

Podczas uprawy katalpy, warto zapamiętać, że w młodym okresie jest ona dość wrażliwa na mrozy, dlatego powinna być posadzona na ciepłym i nasłonecznionym miejscu, możliwie osłoniętym od wiatru. Właśnie silne wiatry zimą mogą obniżyć temperaturę, co w konsekwencji doprowadzi do osłabienia drzewka. Jednak z drugiej strony, surmia nie jest rośliną wymagającą specjalnego podłoża – świeża gleba i cykliczne, nieczęste nawożenie w zupełności wystarczą. Dzięki temu jest ona rośliną niezwykle łatwą w uprawie i pielęgnacji.