Bohdan Butenko, ceniony za swoje niepowtarzalne projekty graficzne, stał się klasykiem gatunku, edukującym przez pokolenia. Twórca uroczych postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara cieszy się tytułem jednego z najbardziej nagradzanych polskich ilustratorów i grafików. Wszechstronny artysta, Butenko współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi wydawnictwami dla dzieci i młodzieży, projektował scenografie dla Kabaretu Starszych Panów i stworzył lalki oraz dekoracje dla teatrów lalkowych.

Bohdan Butenko — kreatywny polifaceta

Rodowity bydgoszczanin, Bohdan Butenko urodził się 8 lutego 1931 roku. Od ósmego roku życia mieszkał w Warszawie, gdzie rozpoczął swoją artystyczną edukację w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Po jej połączeniu z Akademią Sztuk Pięknych, kontynuował tam naukę. W 1955 roku Butenko postanowił rozszerzyć swoje aspiracje kariery, podejmując rolę redaktora artystycznego wydawnictwa Nasza Księgarnia. Przez kolejne 10 lat wprowadzał innowacje, wykorzystując swoje umiejętności wizualne.

Niespełna rok później, od 1956 roku, Butenko rozpoczął swoją przygodę z ilustracjami do książek, które cieszą dzieci zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Bądź to w magazynach dla dzieci i młodzieży, jak Misia, Płomyczek, Płomyk, Świerszczyk czy Świat Młodych, czy w serii książek o Awanturach Kwapiszona, Butenko zawsze tworzył z pasją i miłością do detalu.

Zaszczyty i nagrody

Jako jeden z najczęściej nagradzanych polskich grafików i ilustratorów, Bohdan Butenko zdobył wiele prestiżowych laurów za swoją twórczość. Do twórczości, której ilustracje wykonane przez Butenkę siedmiokrotnie otrzymały nagrody i wyróżnienia w konkursie PTWK na Najpiękniejszą Książkę Roku.

W 1979 roku artysta dwukrotnie zdobył uznanie na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży Srebrne Koziołki za utwory Dzień dobry! i Historię jednego filmu. Książka O Felku, Żbiku i Mamutku zdobyła tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY w 1990 roku, a książka Babci Brygidy szalona podróż do Krakowa otrzymała BESTSELLERek w roku 2003.

Uznanie na tle międzynarodowym

Bohdan Butenko jest nie tylko rozpoznawalny w Polsce. Opracowanie książek takich jak Dong, co ma świecący nos E. Leara, za które otrzymał trzykrotnie nagrodę IBA w Lipsku, Krople na start L. Górskiego oraz Pali się! J. Brzechwy, przyciągnęło uwagę międzynarodowej społeczności.

W 1976 roku za ilustracje do książki Całe życie Marianny J. Duche został uhonorowany nagrodą Premio Europeo w Padwie. Również w 2003 roku w Istambule za ilustracje do Wyczynów niezrównanego hodży Basreddina I. Shaha otrzymał nagrodę IMGE.

Bohdan Butenko otrzymał również 12 nagród za całokształt twórczości, w tym nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, co jest dowodem na to, jak wielkie zasługi dla polskiej kultury ma jego twórczość.