Angielska boazeria – Elegancja prosto z Wysp Brytyjskich

Boazeria angielska to estetyczny sposób na dekorację i uszlachetnienie ścian w naszych mieszkaniach. Jej korzenie wywodzą się z mieszkań Brytyjczyków, gdzie pionowe panele z różnych materiałów były stosowane w charakterystycznej formie. Nie należy kojarzyć angielskiej boazerii z tą, którą mieliśmy okazję widzieć w blokach mieszkalnych w czasch PRL-u – to zupełnie inna koncepcja designu.

Boazeria angielska – nowoczesne trendy

Na pierwszy rzut oka, angielska boazeria różni się od innych swoim unikatowym pokryciem ścian. Zasłania ona tylko ich dolną część – najczęściej od 1/3 do połowy wysokości pomieszczenia. Efektownie między posadzką a ścianą tworzy stylowy ciąg, który potem płynnie zamienia się w gładko pomalowane powierzchnie ścian. Minimalizm, widoczny w jej oszczędnym wzornictwie, to jej istotna zaleta.

Boazeria angielska – materiał i zastosowanie

Boazeria angielska może być wykonana z różnych materiałów. Najczęściej wykorzystuje się do tego drewno lub płyty MDF, które maluje się na biało lub beżowo. Dobrze się ją czyści, jest odporna na przypadkowe uszkodzenia i stylowo prezentuje na ścianach. W Polsce ten rodzaj boazerii znajduje zastosowanie w wielu miejscach: salonach, długich korytarzach, eleganckich jadalniach czy też pokojach dziecięcych. Dodatkowo, ze względy na swoją wytrzymałość, jest częstym wyborem do wykończenia klatek schodowych. Dzięki jej praktyczności i eleganckiemu wyglądowi, wiele osób po jej użyciu w jednym pomieszczeniu, decyduje się na zastosowanie jej również w innych pokojach.

Boazeria angielska – samodzielne wykonanie czy zakup gotowej

Boazerię tego typu można nabyć w postaci gotowej lub wykonać samodzielnie, o ile dysponujemy odpowiednimi umiejętnościami i narzędziami. Wersje gotowe dostępne są w sprzedaży w kilku atrakcyjnych wzorach. Możemy zdecydować się na płycinową opcję z wklęsłym wypełnieniem, wersję naśladującą kasetony z wypukłym wypełnieniem, czy też na panelową opcję z pionowymi deskami.

Boazeria angielska – jakie są koszty?

Ceny boazerii angielskiej wahają się od 150 do nawet 1200 zł za metr bieżący. Ostateczna kwota zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego jest ona wykonana. Płyty MDF są tańsze, zaś naturalne drewno – droższe. Wybierając materiał, warto uwzględnić miejsce, gdzie boazeria będzie montowana. Na przykład, na klatce schodowej sprawnie sprawdzi się tańsza wersja wykonana z paneli MDF. W przypadku luksusowych miejsc, takich jak stylowa jadalnia, warto postawić na droższe i bardziej eleganckie drewno olchowe.