Godna uwagi roślina na nasze parapety: Ceropegia woodii


Różne nazwy, jedna roślina

Chiński lampion, sznur serc, pnący różaniec – to tylko niektóre z określeń, używanych do opisania rośliny o nazwie botanicznej ceropegia woodii. Ta niezwykła roślina, efektowna wizualnie i niewymagająca specjalnej pielęgnacji, skutecznie podbija serca miłośników roślin, stając się coraz częściej spotkanym gościem w naszych domach. Co takiego fascynującego kryje w sobie ceropegia woodii?

Potrzeby i pielęgnacja Ceropegia woodii

Uprawa ceropegia woodii z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy na co dzień zajęci są innymi sprawami i nie mają zbyt wiele czasu na troszczenie się o rośliny, ale chcą cieszyć oczy ich ujmującym widokiem. Niewiele potrzeb potrzebujemy spełnić, aby ta roślina pokazała nam pełnię swojego piękna.

Przy odpowiedniej pielęgnacji ceropegia woodii może nie tylko zachwycać swoją estetyką – urokliwym wyglądem, barwą czy kształtem – ale także przysporzyć nam korzyści praktycznych! Ta roślina jest znana z umiejętności łapania owadów, jednak nie robi im krzywdy. Zanurza je jedynie w swoim pyłku i uwalnia, dzięki czemu owady przenoszą pyłki na inne jej kwiaty. W efekcie dochodzi do zapylenia i rozrostu rośliny.

Pochodzenie rośliny

Ceropegia woodii jest rośliną pochodzącą z Afryki, jednak nie jest to jedyny teren, na którym możemy ją spotkać. Często pojawia się również w trudnych warunkach australijskich oraz w południowej Azji. Pochodzenie i naturalne warunki wzrostu oddziałują na jej wytrzymałość. W polskich warunkach ten kwiat czuje się bardzo dobrze – nie potrzebuje ani częstego podlewania, ani szczególnie intensywnej troski. Dlatego idealnie nadaje się do mieszkań, w których właściciele nie zawsze znajdują czas na codzienne pielęgnowanie roślin.

Warunki uprawy

Jeśli chodzi o warunki uprawy, ceropegia woodii najlepiej czuje się w miejscach słonecznych. W naszych domach powinniśmy postawić ją blisko okna, aby miała dostatecznie dużo ciepła. Zbyt duże nasłonecznienie latem lub zbyt mała ilość światła zimą mogą wpłynąć na zmianę koloru listów tego kwiatu, które zwykle przypominają drobne serca.

Ceropegia woodii najlepiej rośnie w żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie z lekko kwasowym odczynem. Idealną będzie mieszanka gliny, torfu i piasku z dodatkiem ziemi kompostowej. Pomocne może okazać się również postawienie rośliny w płytkiej, ale szerokiej donicy. Dzięki temu roślina będzie mogła swobodnie się rozrastać i piąć ku górze.

Kwiaty i rozmnażanie

Przy odpowiedniej pielęgnacji, ceropegia woodii obdarzy nas swoimi pięknymi kwiatami, które pojawiają się późnym latem lub wczesną jesienią. Efekt rozwiniętej rośliny to kaskady liściastych pędów w kształcie serc. Ta roślina prezentuje się w domowych warunkach wręcz wyjątkowo i można ją bez obaw przycinać i rozsadzać.