Tworzenie własnej piwniczki na wino

Wiele osób marzy no posiadaniu odpowiedniego miejsca do przechowywania sobie drogocennych trunków czy wręcz tworzenia swojej kolekcji win. Domowa piwniczka na wino wydawałaby się tutaj idealnym rozwiązaniem. Niestety, w wielu nowoczesnych mieszkaniach, apartamentach czy domach, nie posiada się już luksusu piwniczek, co stawia pytanie, gdzie przechowywać swoje cenne butelki by zapewnić im najlepsze warunki? Rozwiązaniem tego dylematu mogą okazać się dobrze dobrany regał na wino, stojak, a nawet coraz popularniejsza półka.

Jakie opcje przechowywania wino są dostępne?

Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny sposób przechowywania, warto zapoznać się z rozwiązaniami dostępnymi na rynku. Te mogą różnić się w zależności od naszych potrzeb – dla zachowania większej ilości butelek, możemy zaopatrzyć się w wielopoziomowy regał z wydzielonymi, osobnymi miejscami na każdą butelkę. Jeżeli natomiast planujemy przechowywać mniejszą ilość alkoholu, może wystarczyć nam łatwo dostępny stojak czy półka na wino. Ta ostatnia opcja wydaje się idealna dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z winem, nie są pewne, czy zechcą rozwijać tę pasję, czy wystarczy im miejsce na kilka, maksymalnie kilkunastu butelek na bieżące spożycie.

Zakup odpowiedniego regału na wino – design czy funkcjonalność?

Oczywiście, przy wyborze sposobu przechowywania naszych egzemplarzy nie możemy zapomnieć o ważnym aspekcie, jakim jest design. Półki na wino dostępne są w wielu różnych dekoracyjnych odmianach. Wśród nich można znaleźć nowoczesne – z mnóstwem zdobień, kuszące swym wyglądem, konstrukcją, a nawet futurystycznym wykończeniem. Natomiast po drugiej stronie spektrum znajdują się tradycyjne – proste, drewniane konstrukcje, które zdają się wpisywać idealnie w trend powrotu do prostoty. Niezaprzeczalnym uroku naturalnego drewna est dodaje jeszcze jego minimalizm.

Także stojaki czy półki ze stali – zwykle polerowanej, matowej lub z elementami chromowanych, są coraz chętniej wybierane przez entuzjastów win, choć często rodzaj użytego materiału będzie zależny od indywidualnych preferencji. Jak jednak do tej pory, półki z drewna są najpopularniejszym wyborem.

Utrzymanie harmonii we wnętrzu przy wyborze półki na wino

Podczas wybierania odpowiedniego miejsca na przechowywanie win, kluczowe jest, aby uwzględnić typ naszego wnętrza. Dobrze dobrana półka, czy stojak na wino, powinny wpisywać się w charakter wnętrza. Nowoczesna, bogato zdobiona półka na wino, najprawdopodobniej dobrze wpasuje się w wnętrze o podobnym klimacie. Z kolei tradycyjna, minimalistyczna półka na wino, idealnie uzupełni mieszkanie o skandynawskim designie albo stylu prowansalskim. Harmonia i dopasowanie dekoracji mają kluczowe znaczenie dla efektownego i nieprzekombinowanego wyglądu każdego wnętrza.