Miskant chiński „Kleine Fontane” – przepiękna odmiana kwitnąca

Chcesz upiększyć swój ogród rośliną, która nie tylko zaimponuje swoim wyglądem, ale również będzie łatwa w pielęgnacji? Rozważ zasadzenie Miskanta chińskiego „Kleine Fontane”. Ta odmiana kwitnie przepięknie, tworząc masę kwiatostanów srebrnobiałych, które wręcz połyskują w dni słoneczne. Kwiaty, dla których Miskant ten jest znany, pojawiają się około końca sierpnia.

Wielkość i wygląd rośliny

Miskant chiński „Kleine Fontane” należy do miskantów średnich, dosięgając wysokości do maksymalnie stu siedemdziesięciu centymetrów w momencie kwitnienia. Swoją okazałość zawdzięcza białym kwiatostanom, które kontrastują z zielonymi liśćmi o subtelnym białym nerwie na środku. Ta roślina zachwyca charakterystycznym, bujnym wzrostem, który odznacza się pięknym zielonym kolorem i systematycznym pokrojem. Miskant rośnie w kępie, stąd może stanowić ozdobę jak na samotnie stojącą roślinę, tak i wpasować się w kompleks roślinny.

Już dwuletnie sadzonki tej odmiany są w stanie wytworzyć pięć czy też sześć kwiatostanów, co sprawia, że Miskant szybko stanie się atrakcyjnym elementem ogrodu.

Warunki uprawy i pielęgnacji Miskanta chińskiego „Kleine Fontane”

Miskant chiński „Kleine Fontane” do swojego prawidłowego rozwoju potrzebuje miejsca w słońcu, jednak poradzi sobie również bardzo dobrze w lekkim półcieniu. Warto jednak pamiętać, by unikać sadzenia trawy w cieniu lub w silnym półcieniu. Taki wybór stanowiska sprawi, że roślina będzie słabo kwitła.

Gleba powinna być wilgotna, gliniasto-piaszczysta o obojętnym odczynie. Dodatek żwiru podczas sadzenia rośliny jest zalecany dla lepszego drenażu. Szczególnie ważne jest podlewanie Miskanta w okresie długotrwałej suszy. Jesienią, liście Miskanta przebarwiają się na kolor złocisto-brązowy, co dodaje uroku roślinie.

Utrzymanie Miskanta w dobrej kondycji wymaga wykonania kilku prostych czynności pielęgnacyjnych. Po pierwszych przymrozkach, liście powinny być związane w połowie wysokości trawy, a ich przycięcie powinno nastąpić dopiero na wiosnę na przełomie marca i kwietnia. Młode, pierwszoroczne Miskanty warto okryć iglastą korą lub torfem odkwaszonym. Okazy kilkuletnie są już odporne na mróz, ale korę czy torf warto wysypać wokół rośliny, aby zabezpieczyć korzenie przed mrozem. Wiosną, po przycięciu trawy na wysokości pięciu czy dziesięciu centymetrów, nadmiar kory czy torfu musi zostać usunięty.

Miskant chiński Kleine Fontane – gdzie można go nabyć?

Po zapoznaniu się z przedstawionymi cechami Miskanta chińskiego Kleine Fontane, wielu ogrodników z pewnością zdecyduje się na jego zakup. Istnieje wiele miejsc, w których możemy nabyć tę roślinę. Spotykana jest nawet w supermarketach, ale nie jest to rekomendowane miejsce do zakupu roślin. Szybko przesuszone, źle przechowywane rośliny są często w niezadowalającym stanie.

W związku z tym, poszukiwania Miskanta chińskiego warto zacząć od ogrodnictw, gdzie rośliny są przechowywane w odpowiednich warunkach i opiekują się nimi profesjonaliści. Mimo, że ceny mogą być nieco wyższe niż w supermarketach, warto zdecydować się na tę inwestycję, aby mieć pewność, że nasza roślina będzie zdrowa i ładnie prezentować się w ogrodzie.