Ochra – Kolory natury w modzie wnętrzarskiej

Dzisiejsza moda wnętrzarska często czerpie z klasycznych, naturalnych barw – jedną z nich, której popularność gwałtownie wzrosła w ostatnich latach, jest barwa ochry. Przykuwająca wzrok, często można ją zobaczyć w reklamach, dekoracjach domowych, dodatków, a nawet mebli. Ale czym jest barwa ochry? Jak powstaje i dlaczego stała się tak popularna wśród stylistów i projektantów wnętrz?

Znaczenie barwy ochry – od natury do modnej palety kolorów

Barwa ochry pochodzi z natury, specyficznie ze zwietrzeliny skał i iłów, które zawierają wysokie stężenia żelaza. Ten naturalny pigment może przybierać wiele odcieni żółci, od brązowej po cytrynową, wszystko zależy od tego, jakie inne minerały mieszają się w procesie powstawania ochry. Wśród nich znajdują się glinokrzemiany i wodorotlenki manganu, które dają skali barw od ochry żelazistej przez antymonową, zaś cytrynowo-żółtą, kremową czy bizmutową.

Odkrywanie naturalnej barwy ochry w naturze i we wnętrzach

Barwę ochry można spotkać w przyrodzie – często zalega ona na brzegach strumieni i jest pozyskiwana z kopalń. To właśnie ta naturalna barwa, z jej ciepłym, spokojnym odcieniem, znajduje zastosowanie we wnętrzach domowych, nadając im wyjątkowo nastrojowego klimatu. Co więcej, stylistyka wnętrz odkryła technikę obróbki termicznej ochry, która pozwala na wydobycie z niej przepięknej, pomarańczowo-czerwonej barwy. Dziś ochra jest uważana za kolor nowoczesności, a jednocześnie pochodzący bezpośrednio z natury.

Funkcjonalność barwy ochry – różnorodność i pasująca do każdej aranżacji

Ochra, ze względu na swoją różnorodność odcieni i naturalność, jest zdecydowanie wszechstronnym kolorem we wnętrzach. Pasuje zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych mieszkań, jak i do tych urządzonych w tradycyjny, rustykalny sposób. Ochra doskonale komponuje się ze wszystkimi kolorami, sprawdzając się w roli poduszki na białej sofcie, obrusa na czarnym stole, kotary dopasowanej do bieli zasłon, a nawet koca narzuconego na grafitową kanapę. Nawet fotele w kolorze ochry są obecnie hitem sezonu, idealnie wpisując się w różnorodne aranżacje mieszkań.

Ochra w designie mebli – nowoczesność prosto z natury

Trend na ochrę szybko zauważyli producenci mebli i dodatków do wnętrz. Obecnie w wielu sklepach możemy znaleźć meble i akcesoria w odcieniach ochry – od krzeseł wykończonych tkaniną w barwach ochry, poprzez dekoracyjne pufy, po szuflady w komodzie wzbogacone o ten kolor. Nawet takie elementy wyposażenia jak drewniane szafy z frontami w ochrze, biurka z akcentami tego koloru, czy obicia mebli i dywany z ochrą jako kolorem dominującym, stały się coraz popularniejsze.