Drukarki 3D a budownictwo: przyszłość czy już teraźniejszość?

Kto to zapoczątkował?

Drukarki 3D przestały już być tylko technologią przyszłości i stają się obecnie coraz bardziej powszechne. Początki druku 3D w budownictwie sięgają 2015 roku, kiedy to chińska firma Winsun zaprezentowała dwupiętrową willę oraz inne wielopiętrowe budynki mieszkalne. Te monumentalne budowle zostały stworzone wyłącznie przy użyciu druku 3D, co przyczyniło się do ich unikalnego charakteru.

Wykorzystanie druku 3D w budownictwie rozpoczęło rewolucję, dzięki której produkcja budynków stała się szybsza i tańsza. Budowle były drukowane za pomocą niewielkiej ilości surowca, który został uzyskany z odpadów budowlanych. W ten sposób, koszt jednego domu został znacznie obniżony.

Przykłady innych domów wydrukowanych przy użyciu technologii 3D

W marcu 2017 roku, amerykańska firma, Apis Cor, zaprezentowała swój pierwszy dom wydrukowany za pomocą druku 3D. Ta innowacyjna konstrukcja powstała w ciągu jednego dnia, a koszt całkowity budowy wyniósł zaledwie 10 tysięcy dolarów. To niskie koszta produkcji i krótki czas budowy sprawiły, że druk 3D stał się atrakcyjnym rozwiązaniem dla rynku budowlanego we Francji, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie.

Drukarki 3D a budownictwo w Polsce

Pierwszy dom wydrukowany za pomocą technologii 3D w Polsce znajduje się w Otrębusach pod Pruszkowem. Budynek powstał w 2019 roku za pomocą specjalnej drukarki 3D, która została wyprodukowana przez firmę REbuild. Drukarka ta była w stanie stworzyć budynek o powierzchni siedmiu metrów kwadratowych zaledwie w trzynastu godzinach. W procesie budowy zużyto jedynie sześć ton betonu, co jest znacznie mniejszą ilością surowca, niż potrzebną przy tradycyjnej produkcji budynków.

Co to jest contour crafting?

Zaawansowana technologia drukowania domów, znana jako contour crafting, polega na nakładaniu kolejnych warstw betonu przez drukarkę 3D przy wysokiej prędkości. Proces rozpoczyna się od umieszczenia na placu budowy specjalnie skonstruowanych szyn, po których porusza się drukarka 3D. Następnie urządzenie 'wylewa’ beton za pomocą specjalnej dyszy, a warstwy są precyzyjnie nakładane na siebie zgodnie z wcześniej zaprogramowanym wzorem.

Zaawansowana technologia druku 3D pozwala na budowę domów na niewyobrażalną dotąd skalę. Ze względu na oszczędność surowców, szybkość produkcji i niskie koszty budowy, druk 3D jest obecnie uważany za przyszłość budownictwa. Jesteśmy przekonani, że rozwój tej technologii przyniesie wiele korzyści dla sektora budownictwa.