Charakterystyka rośliny: miskant chiński Adagio

Rośliny z gatunku miskantów cechują się niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi oraz dobrą odpornością na warunki zimowe panujące w Polsce. Są to trawy wysokie, których największe uroki ujawniają się jesienią – wówczas kwitną obficie, przyciągając wzrok swoim niepowtarzalnym wyglądem. Podłoże dla prawidłowego rozwoju miskantów powinno być lekko kwasne, co zazwyczaj wymaga przygotowania gleby specjalnymi produktami. Sadzonki miskantów są zazwyczaj dostępne z ukorzenionymi korzeniami w doniczce, co pozwala na wprowadzenie do gruntu przez cały okres wegetacyjny. Szczególnie korzystne dla rośliny jest jednak sadzenie jej wiosną, kiedy to lepiej się ukorzenia i przetrwa zimę. Jeden z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych przez ogrodników odmian to miskant chiński Adagio.

Gleba i miejsce do sadzenia

Miskanta chińskiego „Adagio”  szczególnie poleca się sadzić od końca marca do końca maja. Przy wyborze miejsca pod posadzenie miskanta warto sprawdzić, czy gleba jest lekko kwasna, żyzna i próchnicza. Miskanty preferują także podłoże wilgotne lub umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne oraz o strukturze piaszczysto-gliniastej. Co do stanowiska, najodpowiedniejsze będą miejsca słoneczne lub półcieniste.

Przygotowanie gleby do posadzenia miskanta rozpoczyna się od usunięcia chwastów. Zebranie i zniszczenie roślin konkurencyjnych pozwoli nowo posadzonemu miskantowi swobodniej rozwinąć się i skorzystać z dostępnych w glebie składników pokarmowych. Najczęściej stosowanymi metodami zapobiegawczymi są ściółkowanie i wykorzystanie agrowłókniny, które ograniczają rozwój chwastów i konieczność ich późniejszego usuwania. Niewyeliminowane chwasty można usunąć ręcznie lub za pomocą herbicydów.

Kiedy teren jest już przygotowany, należy wykopać dołek o szerokości 40-50 cm i głębokości 50-60 cm. Jego rozmiar powinien pozwolić na swobodne umieszczenie rośliny i obsypanie bryły korzeniowej ziemią. Najlepiej wykonać to za pomocą szpadla lub łopaty. W dnie dołka warto usypać warstwę drenażu z kamieni o grubości około 10 cm.

Sadzenie miskantu chińskiego Adagio

Przed posadzeniem miskanta warto namoczyć korzeniową bryłę przez około 15-30 minut. Całą doniczkę z rośliną submerguje się w wiadrze wypełnionym wodą i czeka, aż bryła porządnie nasiąknie. Następnie z rośliny usuwa się suche liście i uszkodzone pędy. Taki zabieg nie tylko poprawia wygląd rośliny, ale także pozwala uniknąć rozwoju potencjalnych chorób.

Gotową do sadzenia roślinę umieszcza się następnie w dołku. Ważne jest, aby pamiętać, że głębokość sadzenia rośliny nie może być ani zbyt duża ani zbyt mała. Korzeniowa szyjka, czyli fragment łączący korzenie z pniem, powinna znajdować się na poziomie gruntu. Przestrzeganie tych wytycznych gwarantuje prawidłowy rozwój rośliny i pozwala cieszyć się pięknem miskantów w naszym ogrodzie.