Zakorzenienie industrialnej estetyki w meblarstwie

Jak powiedział kiedyś słynny architekt Louis Sullivan: forma zawsze wynika z funkcji. Ta zasada doskonale wpisuje się w stylistyki industrialnej, która niewykluczone, że też pochodzi od niego. Industrialna odmiana projektowania i produkcji mebli, która coraz bardziej zyskuje na popularności w Polsce, zrodziła się w Stanach Zjednoczonych. Właśnie tam, surowe, fabryczne elementy charakterystyczne dla opustoszałych obiektów przemysłowych zostały przetworzone na elementy wystroju wnętrz. Ale co tak naprawdę przyciąga nas do tego rodzaju mebli i dlaczego coraz więcej Polaków decyduje się na aranżację swoich mieszkań w industrialnym stylu?

Definicja i rozpoznawalność mebli industrialnych

Czynnikami, które wyróżniają meble industrialne spośród innych trendów, są ich prostota i surowość, zestawione z przestronnością i brakiem niepotrzebnych ozdób. W takich meblach nie ma zamieszanego big city shiny, przesadnych ozdób ani jakiejkolwiek innej formy przekroczenia formy nad treścią. Ich dominujące cechy to użyteczność i piękno, z którego bije nostalgiczna nuta za czasami, gdy to, co proste było piękne, a to co piękne, nie musiało być drogie ani nad wyraz dekoracyjne.

Początki industrialnej stylistyki meblarskiej

Sporo lat musiało upłynąć, zanim stylistyka przemysłowa zagościła w naszych domach. Jej początku można szukać w latach 50. XX wieku w Nowym Jorku. Wtedy to, w jednym z moments po wielkim krachu i recesji, wiele miejsc pracy zniknęło z powodu masowego upadku fabryk. Charakterystyczne cechy takich opustoszałych obiektów: gołe regały, długie linie produkcyjne, surowe ceglane lub betonowe ściany, typowe, zamglone okna i brak dekoracji, stały się podstawą dla industrialnej aranżacji wnętrz.

Cechy charakterystyczne dla mebli industrialnych

Ale które elementy decydują, że dany mebel możemy określić mianem industrialnego? Oto one:

  • Surowa forma i minimalizm w dekoracjach
  • Użycie drewna, metalu, stali i szkła
  • Lekkie konstrukcje, geometryczne kształty, brak obciążenia przestrzeni
  • Pojemność i użyteczność (miejsce na pakowanie, szuflady, możliwość rozłożenia, jak w przypadku stołów, możliwość przesuwania siedzisk i krzeseł – na kółkach)
  • Otwarta przestrzeń, np. niewypełnione regały, widoczne detale, otwarte szafy (szybka łatwość dostępu do potrzebnych rzeczy, prawie jak w starych fabrykach)
  • Mocne, trwałe materiały – bez żadnych kompromisów dotyczących jakości
  • Widoczne elementy oświetlenia, np. zawieszane żarówki w otwartych oprawkach, brak abażurów, osłon
  • Kolorystyka oparta na barwie drewna, stali, betonu, grafitu, ciemnych odcieniach brązu
  • Celowe wyeksponowanie barwy rdzy w wykończeniach mebli stalowych (rdza symbolizuje naturalność, porządek rzeczy, autentyczność)
  • Gładkość i linia formy podkreślona dodatkami z drutu

Zastosowania industrialnej estetyki w nowoczesnych wnętrzach

Przykłady nowoczesnych wnętrz, w których dominuje industrialny styl, to przestrzenne lofty, apartamenty, pomieszczenia w wysokich kamienicach, ale również przestrzenie publiczne takie jak galerie handlowe czy wystawy sztuki.