Wizja wychodowania własnego ananasa we własnym domu wydaje się dla wielu tylko odległym marzeniem, jak jednak się okazuje, nie jest to idealnieniezrealizowalne. Choć ananasy rzeczywiście najlepiej rosną w ciepłym klimacie, przy odrobinie szczęścia i cierpliwości możemy je z powodzeniem hodować w doniczkach u siebie w domu. Wystarczy tylko kilka wymogów, które trzeba spełnić, aby wyczarować idealne warunki dla tego egzotycznego owocu prosto z Ameryki Południowej. Jednak zanim przystąpimy do ich opisu, zastanówmy się jak rosną ananasy w naturalnych warunkach.

Poznajemy tajniki hodowli ananasów na tropikalnych plantacjach

Ananas to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, gdzie mamy do czynienia ze stabilnym klimatem o temperaturach często przekraczających 20 stopni Celsjusza. Głównymi producentami ananasów na świecie są takie kraje jak Brazylia, Meksyk czy Hawaje, gdzie możemy zobaczyć nie tylko pojedyncze drzewa, ale całe plantacje tych egzotycznych owoców. Polska niestety nie należy do krajów o ciepłym klimacie, jednak to nie znaczy, że uprawa ananasów jest u nas niemożliwa. Decydując się na hodowlę ananasa w doniczce, musimy jednak cierpliwie czekać aż 2 lata na pierwsze plony.

W naturalnym środowisku, ananasy dorastają do wysokości około 120cm. Wyróżniają się wydłużonymi, sztywnymi liśćmi, z których wyrasta wielki, soczysty owoc. Aby zacząć hodowlę ananasa, należy ukorzenić koronę świeżego owocu. Następnie, koronę odciętą od reszty owocu należy oczyścić z miąższu i nieco wysuszyć, zanim wsadzi się ją w ziemię.

Tworzymy egzotyczny klimat w naszym domu

Ananasy najlepiej rosną w stabilnym klimacie, jednak nie oznacza to, że nie mogą rosnąć na polskim parapecie. Ananasy potrzebują temperatury optymalnej na poziomie około 25 stopni Celsjusza, a zimą nie powinna ona spaść poniżej 20 stopni.

Ponadto, rośliny te nie lubią przesuszonej ziemi, jednak to też nie znaczy, żę powinniśmy je codziennie podlewać. Wbrew pozorom, ananasy nie tolerują zbyt dużych ilości wody, nawadnianie od góry czy zraszanie liści może stworzyć optymalne warunki, naśladując wilgotność środowiska naturalnego.

Przestrzeń na cierpliwość

Ananas to roślina dla cierpliwych. Na pojawienie się pierwszego owocu należy poczekać mniej więcej około 2 lat. I co najważniejsze, jedno ukorzenione nasiono daje nam tylko jeden owoc, co oznacza, że jeśli chcemy posiadać więcej niż jeden ananas, będziemy musieli zasadzić więcej nasion. W naszym klimacie dojrzewanie ananasa może trwać do 12 miesięcy, niemniej jednak jest to wartość zmiennej zależnej od indywidualnych warunków hodowli.

Podsumowując, hodowla ananasa w domu jest zdecydowanie możliwa, jeśli tylko jesteś cierpliwa osoba ceniąca sobie egzotyczne rośliny. Bezprzewątpienia ananas to owoc, na który warto poczekać.