Podróż w czasie: tradycyjny rattan a jego technologiczny odpowiednik, technorattan

Od tradycyjnego rattanu do technorattana

Materiał o nazwie rattan, produkowany z giętkich palm, zasłynął już w epoce starożytności, kiedy zaczął być wykorzystywany do produkcji mebli, koszy, donic czy ozdobników ogrodowych. Palmy używane do jego wytwarzania rosną w naturalnym środowisku, ale potrzebują odpowiedniego podparcia, aby mogły rosnąć prawidłowo. Cenną cechą rattanu jest to, że jest to materiał w pełni ekologiczny. Jednak, żeby sprostać nowoczesnym wymaganiom, stworzono jego odpowiednik – technorattan. Jakie różnice występują pomiędzy tymi dwoma rodzajami materiałów, każdy o innej pochodzenia i o odrebnym stopniu przetworzenia?

Różnice pomiędzy technorattanem a rattanem

Popularnością cieszyły się szczególnie meble wykonane z rattanu. Zakupione meble z tego materiału były lekkie, a więc proste do przeniesienia, bardzo wytrzymałe i co najlepsze – ich cena była niska. Jednak rattan, jako materiał naturalny, ma pewne ograniczenia. Z biegiem czasu ulega zniszczeniu pod wpływem działania czynników atmosferycznych, gdyż nie jest wyposażony w mechanizm samodzielnej ochrony. Bez dodatkowego zabezpieczenia, meble z rattanu tracą po pewnym czasie swoje walory estetyczne.

Technorattan to nic innego jak rattan poddany specjalistycznej obróbce. Dzięki niej technorattan może służyć przez wiele lat bez znaczącego niszczenia. Ponieważ tworzywo to jest zabezpieczone przed utratą koloru, promieniowaniem UV czy skrajnymi temperaturami, możemy cieszyć się jego pięknem przez długie lata. Technorattan ma też bardzo istotną zaletę – jest łatwy do czyszczenia. A jego lekkość i naturalny wygląd sprawiają, że meble wykonane z tego materiału są wygodne i estetyczne.

Jakie są korzyści z wyboru technorattanu?

Technorattan jest wykonany z polietylenu, co oznacza, że jest ekologicznym materiałem. Jest to istotne, gdyż dzisiaj coraz większą wagę przywiązujemy do środowiska naturalnego. Polietylen doskonale nadaje się do recyklingu, a to pozwala na zmniejszenie produkcji odpadów. Dodatkowym atutem tworzywa, z którego wykonany jest technorattan, jest jego elastyczność. Dzięki temu meble z technorattanu są odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Ich trwałość to nawet 15 lat bez konieczności napraw!

Plastik versus technorattan

Mimo wszystkich zalet technorattanu, wielu z nas nadal wybiera meble z plastiku. Wynika to przede wszystkim z ceny – meble z plastiku są tańsze, a meble z technorattanu są droższe. Jest to jednak pozorne oszczędności, ponieważ meble z plastiku szybko ulegają zniszczeniu i trzeba je wymieniać co kilka lat. W długiej perspektywie okazuje się więc, że cena zestawu mebli z technorattanu jest porównywalna z ciągłym kupowaniem nowych mebli z plastiku. Mimo to, wielu konsumentów decyduje się na pierwszą, krótkowzroczną wersję.