Domowa uprawa tropikalnych ananasów

Konsumpcja egzotycznych owoców takich jak ananasy jest zdecydowanie łatwiejsza dzięki szerokim możliwościom zakupów w sklepach czy supermarketach. Czy pomyśleliśmy jednak kiedyś o tym, że te aromatyczne owoce moglibyśmy hodować samodzielnie na własnym parapecie? Wystarczy zapewnić im odpowiednie warunki, takie jak wilgoć, nasłonecznienie i ciepło, a już po roku od posadzenia możemy się cieszyć własnym, dojrzałym owocem.

Charakterystyka ananasa – jak wygląda i jakie ma owoce?

Ananasy, znane również jako ananasy comosus, są wyjątkowe zarówno pod względem strukturalnym, jak i smaku. Ich łodyga jest silnie skrócona, dorastając do wysokości między stu, a stu dwudziestu centymetrów. Liście tworzą przepiękną strukturę spiralną, są sztywne, wydłużone i dosyć ostre.

Pomimo iż kwiaty ananasa są niepozorne i mają fioletowy kolor, to właśnie one zmieniają się w późniejszym stadium rozwoju w owoc. Owoc ananasa, zwany owocostanem, powstaje ze zrośniętych kwiatowych szypułek, zalążni, przysadek oraz działek kielicha. Każdy owoc składa się z około stu segmentów, które mają kształt sześcianów regularnych. Dojrzałe ananasy mają złoto-żółty kolor.

Średnia waga ananasów to od jeden do dwa kilogramy, chociaż nie jest rzadkością spotkanie owoców ważących nawet pięć kilogramów. Characterystycznym elementem ananasa jest pióropusz liści znajdujący się tuż nad owocem, zwany potocznie koroną. Właśnie to samo ukorzeniani korony stosuje się do rozmnażania ananasów, gdyż ich owoce nie zawierają nasion.

Pierwsze owoce dojrzewać zaczynają około dwadzieścia do dwudziestu czterech miesięcy od posadzenia, oferując soczyste i aromatyczne smaki. Można je spożywać zarówno na surowo, jak i sporządzane z nich różne przetwory.

Valor odżywczy ananasa

Ananasy są bogate w przyswajalne cukry, mikroelementy i makroelementy, witaminę C i organiczne kwasy. Wyróżnia się również obecność bromeliny – enzymu, który ułatwia trawienie, co czyni ananasa niezwykle zdrową przekąską czy dodatkiem do dań.

Naturalne środowisko ananasa – gdzie te rośliny rosną?

Ananasy są roślinami tropikalnymi, które w naturalnym środowisku spotykamy głównie w Ameryce Południowej. Często nazywane są owocostanami, w nawiązaniu do struktury owocu.

Główne kraje produkcji i eksportu ananasa to Chiny, Brazylia, Meksyk, Hawaje, Tajlandia, Filipiny a także Kostaryka. Te tropikalne rośliny uprawiane są tam na dużą skalę na specjalnych plantacjach, gdzie panują idealne warunki do rozwoju – wysoka wilgotność i stała, wysoka temperatura przez cały rok.

Biorąc pod uwagę te specyficzne warunki uprawy, można by pomyśleć, że uprawa ananasów w domu to niemożliwe zadanie. Nic bardziej mylnego! Jeśli jesteśmy w stanie zapewnić roślinie odpowiednie warunki, ananas na naszym parapecie nie tylko upiększy nasze wnętrze, ale po pewnym czasie może zachwycić nas swoim dojrzałym owocem.