Kiedyś zdobiła wyrafinowane i bogate wnętrza klasycznych dworów, przypisywana ekskluzywnym przepychom. Dziś, sztukateria na ścianach tańczy na fali nowoczesności, zaskakując swoją różnorodnością i znajdując swoje miejsce w każdym styku aranżacji wnętrz – od minimalistycznych po industrialne. To co kiedyś było symbolem zamożności, dzisiaj staje się dostępne dla szerokiego grona odbiorców, dając nieograniczone możliwości twórcze. Czy warto zdecydować się na sztukaterię? Spróbujmy to sprawdzić! 

Nowoczesna interpretacja sztukaterii: eklektyzm i granice wyobraźni 

Przekonanie o tym, że sztukateria to synonim starodawnego przepychu już dawno odeszło do lamusa. Ciekawe zdobienie ścian, tworzone z różnych materiałów – od tradycyjnego gipsu, po znacznie lżejszy styropian – może zamienić puste wnętrze w przestrzeń tętniącą życiem, gdzie pierwsze skrzypce grają elegancja, klasa, ale i nowoczesność. Przykładowo, stosując sztukaterię na ścianach można ekspozować pamiątki rodzinne, kolekcje unikatowych figurek, a nawet stworzyć nietuzinkowe obramowanie dla telewizora. Możliwości wykorzystania sztukaterii są nieograniczone i zależą jedynie od naszej wyobraźni.

Dla wielu osób, stworzenie nowoczesnej sztukaterii oznacza jednolite kolory, jednak równie dobrze można zdecydować się na kontrastującą z otoczeniem sztukaterię. Nie musi być ona jednobarwna – nic nie stoi na przeszkodzie, aby sztukateria była pokryta farbą w różnych kolorach, tworząc efektowny kontrast z barwą ścian. Możliwości są tutaj praktycznie nieograniczone – wszystko zależy od upodobań i oczekiwań właściciela. Wreszcie, warto zaznaczyć, że sztukateria to rozwiązanie dużo bezpieczniejsze od tapety – pozwala na swobodne odświeżanie pokoi.

Sztukateria w loftowych mieszkaniach: od piękna do surowości 

Gdyby ktoś powiedział, że sztukateria na ścianach to doskonałe rozwiązanie dla loftów, wiele osób pewnie podniosłoby brwi w zdziwieniu. Jak to? Sztukateria i przestrzeń industrialna? Okazuje się, że to nie jest wcale takie dziwne połączenie jakby mogło się wydawać na początku.

W loftach często wykorzystuje się symetryczne i geometryczne formy dekoracji ścian. Sztukateria w tym kontekście dodaje przestrzeni charakteru, tworząc ciekawe kontrasty ze surowymi ścianami czy widocznymi elementami konstrukcyjnymi. W dodatku, sztukateria na ścianach może być pomalowana na dowolny kolor, co jeszcze bardziej podkreśla jej uniwersalność i przekracza granice stylu. Jednym z pomysłów może być sztukateria na ścianach wykończona drewnem, co doda wnętrzu ciepła i elegancji. Innym ciekawym pomysłem jest używanie sztukaterii jako ram dla tapety ze zdjęciami lub grafikami. Ciekawe krajobrazy, podzielone na części i umieszczone tylko w wyznaczonych miejscach na ścianie będą tworzyły zjawiskowy efekt nawet w niewielkich metrażach. Możliwości są nieograniczone – odważ się marzyć i kreować swoją przestrzeń na swój sposób!