Skrzydłokwiat to niezwykłą roślina domowa, doceniana za swoje przepiękne kwiaty. Te unikalne kwiaty to efekt harmonijnego połączenia białej kwiatostanowej pochwy z kolbą o delikatnym, kremowo-żółtym tonie w samym środku. Skrzydłokwiat, kwitnie od wiosny do jesieni, prezentując przy tym swój pełen urok. Jednakże nie zawsze udaje nam się cieszyć tą bujną kwitną jacją, szczególnie kiedy roślina jest uprawiana w domu. Okazuje się, że niekiedy skrzydłokwiat nie chce nam kwitnąć. Zadajemy więc sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje?

Światło i nawożenie – kluczowe czynniki kwitnienia

Wielokrotnie spotykamy się w sieci z informacjami, które sugerują, że skrzydłokwiat najlepiej rozwija się w cieniu. W istocie, skrzydłokwiat jest w stanie przetrwać w cieniu, jednakże pełne kwitnienie w takich warunkach może okazać się utrudnione. Roślina ta do pełnego kwitnienia potrzebuje widnego stanowiska, ale jednocześnie nie powinniśmy jej wystawiać na bezpośrednie promienie słońca.

Optimum stanowiska dla naszego skrzydłokwiata to miejsce na szafce lub półce, które jest na tyle daleko od okna, by roślina nie była narażona na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Bezpośrednie i gorące promienie słońca mogą okazać się zgubne dla tej wspaniałej rośliny, prowadząc do wystąpienia oparzeniowych plam i zblednięcia liści.

Nasza roślina w sposób naturalny wytwarza wiele soczyście zielonych liści. Intuicyjnie mogłoby się wydawać, że skrzydłokwiatu powinniśmy nawozić nawozem przeznaczonym dla doniczkowych roślin o zielonych liściach. Niestety tego typu nawozy są zwykle bardzo bogate w azot, który wprawdzie sprzyja rozwijaniu się zielonych części rośliny, ale jednocześnie może hamować kwitnienie.

Podlewanie – wpływ twardości wody

Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie prowadzi nas również do kwestii podlewania. Okazuje się, że woda, którą podlewamy roślinę może być zbyt zimna lub zbyt twarda – oba te czynniki mogą negatywnie wpływać na rozwój skrzydłokwiata. Zarówno zbyt zimna, jak i zbyt twarda woda może przyczyniać się do powstawania brunatnych plam na liściach, ale także do pojawienia się pleśni w doniczce lub kamienistych osadów na brzegach doniczki. W konsekwencji, wzrost rośliny jest hamowany, skrzydłokwiat przestaje kwitnąć i nie wytwarza nowych pąków kwiatowych.

W swoim naturalnym siedlisku, skrzydłokwiat występuje w deszczowych lasach, gdzie nie tylko jest wilgotno, ale przede wszystkim panują tam ciepłe temperatury, a woda jest miękka. Dlatego, aby nasz skrzydłokwiat kwitł obficie, powinniśmy podlewać go miękką i ciepłą wodą. Dodatkowo, poprawi to wzrost oraz kwitnienie skrzydłokwiata można stosując lekkie zakwaszenie wody za pomocą soku z cytryny czy kwasku cytrynowego. Taki zabieg powinniśmy stosować raz lub dwa razy w miesiąc, podczas rutynowego podlewania rośliny.