Szarość w kuchni: wszechstronność i elegancja

Jeżeli jesteś miłośnikiem kontrowersyjnych, a jednak uniwersalnych rozwiązań, możesz zdecydować się na wystrój szarej kuchni. Szarość wydaje się idealnym wyborem niezależnie od rozmiarów kuchni, ponieważ dobrze łączy się z innymi materiałami i kolorami. Niezależnie czy wybierzesz szarą kuchnię z drewnianym blatem, czy postawisz na inny materiał – nie musisz obawiać się, że wybierasz chwilową modę. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pozwolą Ci uniknąć potknięć w aranżacji szarej kuchni.

Jakie barwy doskonale łączą się ze szarością w kuchni?

Wystrój kuchni w odcieniach szarości to doskonała baza do twórczej aranżacji. Bez względu na to, czy cenisz klasykę czy nowoczesność, szara kuchnia z drewnianym blatem pozwoli Ci na realizację Twoich stylistycznych fantazji. Jest to również okazja do stworzenia kuchni o wystrój skandynawski czy industrialny. Wszystko zależy od dodatków, które mogą mieć bardzo różne odcienie – szarość jest na tyle uniwersalna, że dobrze wygląda w zestawieniu z wieloma innymi barwami.

Artyści wnętrz powiedzą Ci, że szara kuchnia nie musi być nudna – jest wręcz przeciwnie. Dodatki, takie jak efektowne dekoracje powierzchni, dodadzą oryginalności, a jednocześnie spełniają funkcję ochronną dla ścian narażonych na tłuszcz czy wilgoć. Jeżeli chcesz wyeksponować szeroką gamę szarości, połącz wyposażenie w podobnych tonacjach i postaw na podłogę w tym samym odcieniu.

Wprowadź różne wzory

Szare kuchnie są świetnym polem do eksperymentów z różnymi wzorami, które mogłyby być przytłaczające na tle bardziej wyrazistych kolorów. Stonowane odcienie szarości doskonale współgrają z oryginalnymi płytkami podłogowymi. Idealne mogą okazać się kafle w pastelowych kolorach ozdobione modnymi marokańskimi motywami.

Biało-szare kuchnie również nie muszą być nudne. Prócz jasnej okładziny podłogowej i ściennych mebli w odcieniu popielatym, warto zadbać także o efektowne elementy wyposażenia. Jeżeli kuchnia służy Ci również jako jadalnia, postaw na transparentne krzesła. Nie zapomnij także o dekoracjach – kolorowe okładki kucharskich książek czy porcelana z nietuzinkowymi wzorami wprowadzą tchnienie życia w Twoje wnętrze.

Pamiętaj, że szara kuchnia będzie dobrze prezentować się także w połączeniu z czernią – pod warunkiem, że wnętrze jest wystarczająco przestronne. Równie atrakcyjne mogą okazać się połączenia z kolorem granatowym czy jasnymi barwami, takimi jak żółcień. Wybór należy do Ciebie – przemyśl te wszystkie możliwości i ruszaj do remontu!