Wprowadzenie

Edward Dwurnik, wybitny artysta, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców współczesnej sceny sztuki w Polsce. W globalnym świecie sztuki zyskał międzynarodowy rozgłos jeszcze przed transformacją ustrojową, stając się jedynym polskim artystą, który tego dokonał. Jego twórczość, pełna intensywności i ekspresji, do dziś budzi silne emocje i dyskusje, nie tylko w gronie doświadczonych znawców sztuki, lecz również wśród młodych, poszukujących twórców.

Kim był Edward Dwurnik?

Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie, a zmarł 28 października 2018 roku w Warszawie. Swoją naukę sztuki rozpoczął na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1963 roku, gdzie studiował malarstwo, grafikę i rzeźbę. Już wtedy, jako młody student, rozpoczął tworzyć pierwsze obrazy, które później przyniosły mu globalne uznanie.

Droga twórcza Dwurnika

Dwurnik rozpoczął swoją poważną karierę artystyczną podczas studiów w 1965 roku, gdy zaczął tworzyć cykl rysunków i akwarel. Rok później skupił się na tworzeniu obrazów olejnych, które nosiły symboliczny tytuł Podróże autostopem. Były to malowidła, które przedstawiały satyryczne i niekiedy komiksowe widoki miast widziane z lotu ptaka, a które Dwurnik tworzył aż do swojej śmierci. W następnych latach powstało kilkanaście innych cykli malarskich, w tym niezwykle ceniona seria Sportowcy, obrazująca bohaterów codzienności z czasów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.

Tematyka i styl twórczości

Tworząc, Edward Dwurnik nie ograniczał się tylko do obrazów zaangażowanych politycznie lub społecznie. Widać to choćby na przykładzie cyklu Błękitne, gdzie bliskie abstrakcji pejzaże morskie nie posiadają konkretnego horyzontu, lub serii Dwudziesty piąty, będącej kolorową abstrakcją stworzoną w technice action painting. Inne znane serie obrazów Dwurnika to m.in. Portret, Robotnicy, Niech żyje wojna!, Niebieskie miasta, Diagonalne, Wyliczanka. Nieobce mu było również tworzenie ilustracji i grafik, a także projektowanie monumentalnych kompozycji malarskich w przestrzeni publicznej.

Wpływ i uznania

Prace Edwarda Dwurnika nigdy nie pozostawały niezauważone. Jego obrazy znajdują się w wielu prywatnych i publicznych kolekcjach na całym świecie. Również w Polsce prawie każde muzeum ma w swoim posiadaniu co najmniej jedno dzieło artysty. Jego prace cieszą się ogromnym powodzeniem na aukcjach, przyciągając uwagę wielu kolekcjonerów. Za swoją twórczość Dwurnik został nagrodzony licznymi prestiżowymi nagrodami, w tym m.in. Nagrodą Kulturalną Solidarności, Nouvelle Biennale de Paris czy nagrodą Olimpiady Sztuki w Seulu.

Życie prywatne Edwarda Dwurnika

Edward Dwurnik do ostatnich dni swojego życia był związany z Teresą Gierzyńską, z którą poznał się podczas studiów. Teresa, również artystka, studiowała rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych pod okiem Oskara Hansena i jest uznaną fotografką. Miłość Edwarda i Teresy przetrwała próbę czasu – oboje pobrali się w 1968 r., a ich związek zaowocował narodzinami córki Poli. Jak twierdził Edward, Pola miała aktywny udział w powstawaniu jego prac już od najmłodszych lat, a niektóre z ich wspólnych dzieł można dzisiaj podziwiać w muzeach.