Sansewieria Fernwood, także nazywana wężownicą, to zdumiewająco urocza odmiana rośliny doniczkowej. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem dorastając maksymalnie do około siedemdziesięciu centymetrów wysokości. Wyróżnia się swoimi cylindrycznymi, wzniesionymi liśćmi, które są stosunkowo cienkie i ostro się kończą. Powierzchnia liściowej blaszki jest atrakcyjnie ciemnozielona, ozdobiona jasnozielonymi i prążkowanymi wzorami. Liście rosną wprost z ziemi, tworząc razem piękne, bujne kępy. Ta specyficzna odmiana jest niezwykle ceniona za swoje spektakularne ubarwienie, niewielkie wymagania i niezwykle interesujący wygląd.

Charakterystyka i walory Sansevierii Fernwood

Odmiana Sansevieria Fernwood zasłynęła swoją niewiarygodną odpornością na niedobór wody, dzięki czemu zyskała przydomek żelaznej rośliny. Wszystkie odmiany Sansevierii charakteryzują się rozległą adaptacją do trudnych warunków środowiskowych. Potrafią przetrwać w surowych warunkach, nie bojąc się suchego powietrza, niedostatku wody, czy niewielkiego dostępu do światła dzienne. Swoim powolnym wzrostem oszczędzają nam konieczności przesadzania i pielęgnacji. To długowieczne rośliny, które świetnie sprawdzą się jako pierwsze zielone dodatki do mieszkania. Pasują idealnie do nowoczesnych pomieszczeń. Warto przypomnieć, że Sansevierie mają zdolność oczyszczania powietrza z szkodliwych toksyn, takich jak xylen i toluen. Nie tylko filtrują powietrze, ale także neutralizują toksyczne związki, produkując jednocześnie duże ilości tlenu.

Do walorów tej odmiany należy: mało skomplikowane wymagania dotyczące uprawy, unikalne ostro zakończone i cylindryczne liście, porywające ubarwienie, efektownie uformowane kępy i ogólnie wizualnie atrakcyjny pokrój.

Wymagania i pielęgnacja Sansevierii Fernwood

Sansevieria jest rośliną wyjątkowo łatwą w uprawie i odporną na niekorzystne warunki, w tym suszę. Najlepiej czuje się w jasnym miejsce z rozproszonym światłem, chociaż dobrze sobie radzi również w półcienistych miejscach. Ważne jest, aby nie podlewać jej nadmiernie, zapewniając jednocześnie odpowiedni drenaż. Podłoże, na którym rośnie, powinno być próchnicze, dobrze przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze. Idealnym wyborem będzie podłoże przeznaczone dla kaktusów i innych sukulentów. Sansewierię podlewamy dopiero gdy ziemia jest całkowicie wysuszona. W przypadku zasilania, zaleca się stosowanie płynnego nawozu wieloskładnikowego co trzy lub cztery tygodnie. Kluczowe jest, żeby pamiętać o tym, że w przeciwnieństwie do wielu innych roślin, Sansevieria wybaczy nam niemal każde zaniedbanie – z wyjątkiem nadmiernego podlewania. Potrafi znosić znaczne niedobory wody, światła i nawozów, a nawet niekorzystne warunki, takie jak za cia sna doniczka, przez długie tygodnie swojego życia.