Wybór oświetlenia do pokoju dziewczynki – kluczowe kwestie

Decyzja o wyborze odpowiedniego oświetlenia do pokoju dziewczynki jest zadaniem bardziej złożonym, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Nie chodzi tylko o dopasowanie odpowiedniej lampki do stylu pokoju, ale przede wszystkim o zaspokojenie potrzeb świetlnych małej użytkowniczki. Warto zatem zadbać zarówno o światło dzienne, jak i nocne, które mają istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju wzroku i funkcjonowania dziecka. Pozostaje zatem pytani, jakie światło będzie bezpieczne dla wzroku rozwijającego się dziecka? Czy postawić na klasykę oświetleniową, czy lepiej zdecydować się na coś w wyniku zainteresowań naszej pociechy? Czy lampka dla czterolatki powinna być inna niż dla dziewczynki uczęszczającej już do szkoły podstawowej? No i najważniejsze z pytań: Czy dziecko powinno mieć lampkę nocną, skoro w nocy wszystko dookoła śpi?

Jaka lampka nocna dla dziewczynki?

Jeżeli zastanawiacie się nad wyborem odpowiedniego oświetlenia dla swojej córki, warto na wstępie rozważyć dwie podstawowe kwestie. Przede wszystkim, czy lampka nocna ma pełnić funkcję oświetlenia służącego do wieczornego czytania, czy może ma ona zapewniać poczucie bezpieczeństwa dla dziewczynki, która boi się ciemności? Odpowiedź na to pytania pozwoli zawęzić wybór odpowiedniej lampki, ponieważ w obu wymienionych przypadkach, oświetlenie będzie zupełnie inne. Dodatkowym aspektem wartym przemyślenia jest fakt, czy nie warto zainwestować w obie typy oświetlenia?

Oświetlenie do czytania

Czytanie wieczorem może być doskonałym sposobem na zakończenie dnia dla każdego dziecka. Może ono jednak stwarzać pewne ryzyko dla prawidłowego rozwoju wzroku. Dlatego wybierając lampkę nocną dla dziewczynki, upewnijmy się, że jej intensywność i barwa światła są odpowiednio dobrane. W tym przypadku pierwszeństwo mają parametry techniczne świecenia, a nie design lampki. Jeżeli chodzi o jakość światła, optymalnym wyborem będzie ciepły, ale nie ostre światło, które nie męczy oczu i pozwala im się zrelaksować po całym dniu. To oznacza, należy unikać świateł o mocnym, białym kolorycie, przypominającym szpitalne fluorescencyjne światło. W przypadku określenia rodzaju światła, możemy przystąpić do wyboru samej lampki, zapewniając odpowiednią harmonię między gwintem żarówki, a gwintem lampki. Jeżeli chodzi o design, warto zasięgnąć opinii samej zainteresowanej. Dziewczynka ma już pewien wiek i pozwólmy jej wybrać coś, co jej s ię podoba.

Ciepłe światło na lęki przed ciemnością

Wybór lampki, która ma pomóc dziewczynce zwalczyć strach przed ciemnością, jest kwestią odrębną. Takiego problemu nie powinno się lekceważyć, ani na siłę zmuszać dziecka do spania w pomieszczeniu bez źródła światła. Idealna lampka dla małej osoby, która boi się ciemności powinna emitować ciepłe, delikatne, prawie niemal niezauważalne światło, które pozwoli dziecku zasnąć. Przyjemnym dodatkiem mogą być ruchome elementy oświetlenia, które będą uspokajały dziecko, łagodziły jego napięcia i pomagały zasnąć. Dobrym pomysłem może być również lampka, której kształt, kolorystyka czy styl będzie przypominał ulubionego bohatera kreskówki dziewczynki. Takie towarzystwo z pewnością ułatwi zasypianie!