Segregowanie śmieci – kwestia codzienności czy nadal zagadka?

Segregowanie śmieci, mimo że stało się już naszą codziennością, to dla wielu z nas wciąż stanowi wyzwanie. Wiele osób ma wątpliwości co do tego, gdzie powinny trafiać niektóre rodzaje odpadów. Dodatkowe zamieszanie wprowadzają rzeczy, które nie są jednoznacznie ujęte na spisach dotyczących pięciu pojemników na segregację. Tego typu sytuacje mogą dostarczyć nam sporo obaw oraz niepotrzebnych problemów. Jak więc powinno wyglądać składowanie rzeczy, o których brakuje wzmianki na koszach na plastik i metale, papier, szkło, odpady biodegradowalne czy tzw. śmieci zmieszane?

Sprzątanie po wymarłych formatach: jak pozbyć się starych płyt CD, DVD oraz kaset video?

Częstym pytaniem, które zaprząta głowę ekologicznie świadomych osób jest to, gdzie należy wyrzucać płyty CD? Większość z nas słucha muzyki, kupuje płyty ulubionych wykonawców, ale i po latach znajduje w swoich szufladach takie CD, których chciałby się pozbyć. Niestety, nie można wrzucać ich ani do pojemników na tworzywa sztuczne, ani do innych, które wchodzą w skład podstawowej segregacji. Jak więc pozbyć się zalegających płyt CD i DVD nie szkodząc przy tym środowisku i nie narażając się na kary?

Punkty Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych – światełko w tunelu dla trudnych odpadów

Na szczęście, dla wszelkiego rodzaju odpadów, które nie pasują do prostego schematu segregacji śmieci, powstały Punkty Selektywnego Zbioru Odpadów Komunalnych. Tego rodzaju miejsca znajdują się w różnych lokalizacjach, od specjalnie wyznaczonych przez gminy pomieszczeń (to dotyczy najczęściej małych miejscowości i wsi), przez galerie handlowe, po sklepy sprzedające produkty AGD i RTV. W takich punktach umieszczone są specjalne pojemniki, do których bez problemów i bez żadnych opłat, możemy wrzucić płyty CD, DVD czy stare, znalezione na strychu kasety video.

Co jeszcze powinno trafiać do punktów selektywnej zbiórki odpadów?

  • Kasety magnetofonowe
  • Puszki po farbach wraz z resztkami zawartości, zużyte narzędzia malarskie, gazety zanieczyszczone farbą, folie malarskie itd
  • Żarówki energooszczędne i świetlówki (do tzw. miejsc na elektrośmieci)
  • Leki (przeterminowane i niepotrzebne) – punkty zbiórki leków znajdują się zwykle przy aptekach, które mają z gminą podpisaną umowę na zbieranie takich odpadów. Jeśli nie wiemy, która apteka w okolicy przyjmuje takie odpady, wystarczy zadzwonić do urzędu gminy i o to zapytać.
  • Baterie – tu pojemniki zbiórki selektywnej znajdziemy w sklepach z elektroniką i galeriach handlowych oraz w niektórych szkołach
  • Odpady budowlane i gruz – wyłącznie do zamówionych kontenerów, które podstawiane są pod miejsce remontu i można je wówczas wypełnić. Możliwe jest też skorzystanie z worków typu big bag właśnie na odpady budowlane. Worek taki wystawia się w miejscu, spod którego swobodnie może go zabrać przejeżdżająca śmieciarka.

Podsumowanie

Prawidłowa segregacja śmieci to dziś nie tylko odpowiedzialne zachowanie, ale coraz częściej też prawny obowiązek. Zdobywanie wiedzy na ten temat jest więc nie tylko kwestią ekologicznej świadomości, ale również komfortu i unikania niepotrzebnych problemów.