Choć możliwość hodowli mandarynki na parapecie może wydawać się nieco niekonwencjonalna, jest to zadanie całkiem przystępne. Mandarynka to roślina, która efektownie kwitnie, a także owocuje, tworząc żywe, kolorowe owoce. To, jak rezultatem będą mandarynki, w dużej mierze zależy od temperatury panującej w pokoju podczas zimy. można zadać sobie pytanie: gdzie rosną mandarynki? Odpowiedź? Nawet w naszym domu.

Ciekawostki o mandarynkach

Naturalnie nasuwa się pytanie – gdzie rosną mandarynki? Jakkolwiek intensywnie owocujące mandarynki można wyhodować nawet we własnym domu, aby uzyskać obfite plony, potrzebujemy oranżerii. Miejsce na parapecie szybko stanie się dla mandarynki za małe, co skłoniło nas do poszukiwania większej przestrzeni, takiej jak oranżeria.

Możemy spotkać mandarynki w postaci krzewu lub niskiego drzewa owocowego, ale również jako roślinę ozdobną. Wywodzą się z Azji, konkretnie z terenów Chin lub Japonii. Mało znany fakt to, że mandarynka jest jednym z najstarszych owocowych drzew na świecie. Co więcej, łatwo hybrydyzuje się z innymi cytrusami. Dzikie mandarynki są nieobecne w naturalnym środowisku, a ich kształt i rozmiar zależą głównie od cięcia, dzięki któremu mogą osiągnąć wysokość od jednego do czterech metrów.

W doniczce mandarynka zawsze karłowacieje. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem wydaje się utrzymanie jej wysokości na poziomie metra. Oprócz oranżerii, idealnym miejscem dla uprawy tej rośliny ma się okazać przestronny salon. Tam mandarynki mogą uzyskać nawet większe rozmiary. Pamiętać należy, że rozmiary mandarynki w donicy można łatwo regulować za pomocą cięcia, które zresztą roślina znosi bez większych problemów.

Najlepsze warunki dla wzrostu mandarynek – gdzie rosną mandarynki?

Mandarynka potrzebuje słońca, szczególnie latem. Odmiany z pstrymi liśćmi i owocami wymagają jeszcze więcej światła. Latem mandarynkę można postawić na tarasie, balkonie czy nawet w ogrodzie. Trzeba jednak pamiętać, że mandarynka jest wyjątkowo wrażliwa na zmianę kąta padania światła, dlatego w ciągu dwóch tygodni od wystawienia na zewnątrz może zrzucić kwiaty i owoce. Dlatego, jeżeli chcemy cieszyć się dojrzałymi owocami, nie powinniśmy przestawiać mandarynki.

Podobny efekt występuje, gdy przesuniemy mandarynki na parapecie. Dobrze jest nie obracać doniczek z mandarynką. Podlewanie mandarynki powinno odbywać się przy użyciu miękkiej wody, na przykład przefiltrowanej przez dzbanek. Można używać też wody z kranu, jednak nie powinna być ona twarda – możemy to sprawdzić, obserwując jak pieni się w niej mydło.

Podlewanie mandarynki powinno odbywać się częściej, ale za każdym razem należy podlewać mniej. Ziemia w doniczce, w której rośnie mandarynka, nie powinna być ani za mokra, ani zbyt sucha. Roślina lepiej znieść przesuszenie niż nadmierne podlewanie.

Jeśli na mandarynkach zaczynają dojrzewać owoce, możemy nadal nawozić je do końca października. Nawóz do mandarynki powinien zawierać żelazo. Spośród dostępnych na rynku, najlepszym wyborem będzie gotowy nawóz dla cytrusów. Jeżeli wolimy naturalne metody, można zastosować preparaty na bazie odchodów dżdżownic.