Pyra na piedestale – Nietypowy pomnik w polskim krajobrazie

Monumenty w postaci wybitnych jednostek, symbolicznych kubków kawowych czy lodów często goszczą na placach wielu miast. Ale czy słyszeliście o pomniku ziemniaka? To unikatowy obiekt, który coraz bardziej przyciąga uwagę podróżników w Polsce, zwłaszcza ci, którzy odwiedzają województwo zachodniopomorskie. Zapewne zastanawiasz się, jak wygląda ten niecodzienny monument i gdzie dokładnie można go zobaczyć. Z przyjemnością odpowiemy na te pytania!

Potęga ziemniaka – od Ameryki Południowej po Polskę

Ziemniak, inaczej pyra, jest dobrze znany każdemu Polakowi. Ta roślina z Ameryki Południowej jest wykorzystywana zarówno w przemyśle, jak i w gastronomii, i odgrywa znaczącą rolę w naszej codziennej diecie. Ukoronowaniem jej znaczenia jest dedykowany jej pomnik znajdujący się w Biesiekierzu.

Pomnik ziemniaka w Biesiekierzu – największa pyra nad Odrą

Ziemniak na piedestale – tak w skrócie można opisać ten nietypowy pomnik. Stojący na prostym, starannie wykonanym stelażu, mierzy w sumie 9 metrów wysokości, z czego sam ziemniak to niemal 4 metry. Pomysł taki zrodził się w głowie Mariusza Roedera, a pomnik wykonał Wiesław Adamski.

Pytać można po co takie dzieło? Historia gminy Biesiekierz kryje odpowiedź. To właśnie tutaj powstała nowa odmiana tej uniwersalnej rośliny, a ten nietypowy monument ma na celu upamiętnienie tego wydarzenia. W ten sposób, Biesiekierz, stało się polską stolicą ziemniaka.

Warto jednak odnotować, że nie jest to jedyny pomnik ziemniaka w Polsce. Poznań także ma powody do dumy. Jego park Jana Pawła II jest domem dla gigantycznego ziemniaka, ważącego 5 ton. Obiekt ten powstał w 2007 roku i cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i turystów.

Czas na selfie z ziemniakiem

Zawsze czekamy na okazję do zrobienia ciekawego zdjęcia podczas podróży. Pomnik ziemniaka w Biesiekierzu z pewnością jest takim miejscem. Wykonany z dbałością o najdrobniejsze detale, ogromny ziemniak, jest nie tylko symbolem miasta, ale stanowi również atrakcyjny punkt na mapie polskich zabytków i ciekawostek turystycznych.

Zaplanuj wyjazd do Biesiekierza, a niezapomnianym souvenirem z wizyty obok ziemniaka na pewno będzie oryginalne selfie z tym ważnym dla regionu warzywem. Wykorzystaj też okazję, aby poznać herb gminy, w którym również widnieje ziemniak. Takie pamiątkowe zdjęcia z pewnością zaskoczą Twoją rodzinę i przyjaciół!