Władysław Strzemiński – Postać Wielowymiarowa

Twórca teorii unizmu, malarz, teoretyk sztuki, projektant druku funkcjonalnego i pedagog w obszarze konstruktywizmu, to tylko niektóre role jakie pełnił Władysław Strzemiński. Artysta, którego zainteresowanie odżyło wraz z kinowym portretem autorstwa Wajdy, 'Powidokami’, z 2017 roku.

Miejsca obecności – Polska

Białorusin z pochodzenia, Strzemiński urodził się w 1893 roku w Mińsku. Zanim związał swoje życie z Polską, studiował Sztukę Piękną w Moskwie. To tu, w nowym domu – w Łodzi, do której przeniósł się w 1931 roku, spędził resztę życia. Jego grób znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi, a łódzkie Muzeum Sztuki MS2 może poszczycić się posiadaniem największej na świecie kolekcji jego prac.

Obecność Strzemińskiego w Łodzi

Niektóre z najważniejszych miejsc związanych z życiem i twórczością Strzemińskiego znajdują się w Łodzi. To miasto było jego domem, miejscem pracy i inspiracji.

Muzeum Sztuki, ms2

Muzeum Sztuki ms2 jest domem dla największej na świecie kolekcji prac Strzemińskiego, które są prezentowane na trzech kondygnacjach w różnych kontekstach. Obrazy pochodzą z kolekcji, której początki sięgają 1932 roku i której kuratorami byli Strzemiński i jego żona, Katarzyna Kobro.

Dworek Strzemińskiego, ul. Srebrzyńska 75, Łódź

Znajdujący się na ul. Srebrzyńskiej 75, dworek Strzemińskiego jest miejscem, które od 1933 roku do wybuchu wojny było domem dla artysty i jego żony, Katarzyny Kobro. Znajduje się tu nie tylko rzadko widywane kompozycje, ale także intymne portrety małżeństwa, które przetrwało wiele trudności.

Stary Cmentarz, Łódź

Stary Cmentarz w Łodzi jest miejscem pochówku Strzemińskiego. Jego grób ozdobiony jest pomnikiem autorstwa Karola Tchorka, które nawiązuje formą do twórczości artysty.

Obecność Strzemińskiego w Warszawie

Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3, Warszawa

Warszawskie Muzeum Narodowe jest kolejnym miejscem, w którego kolekcji znajdują się prace Strzemińskiego – dwa rysunki z okresu II wojny światowej, z cyklu 'Deportacje’ i 'Portrety’, oraz obraz Powidok słońca.

Obecność Strzemińskiego w Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie i Krakowie

Twórczość Strzemińskiego nie ogranicza się do Łodzi i Warszawy. Prace artysty można zobaczyć w Poznaniu (Muzeum Narodowe, Al. Marcinkowskiego 9), Wrocławiu (Muzeum Sztuki Współczesnej, Wystawowa 1), Szczecinie (Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego 3) i Krakowie (Muzeum Narodowe, Al. 3 maja 1). Każde z tych miejsc przyczynia się do dokumentowania i ochrony dziedzictwa artystycznego Władysława Strzemińskiego.