Chociaż swoją prostotą mogą zaskakiwać reguły właściwego segregowania odpadów, niejednokrotnie doświadczamy momentów zwątpienia, gdy w grę wchodzą niecodzienne przedmioty. Najbardziej znana marka stołowa, porcelana, jest tu doskonałym przykładem. Choć niegdyś była nieodłącznym elementem naszych stołów, dzisiaj, na skutek pojawienia się tańszych, acz równie wyrafinowanych zamienników, coraz rzadziej decydujemy się na jej zakup. Tak więc, jeśli stajemy przed zadaniem wyrzucenia rozbitego porcelanowego naczynia, talerza czy wazy, możemy szukać odpowiadających prawu solucji. Ale jak to zrobić?.

Segregacja porcelany : jak to zrobić?

Zrozumienie zasad segregacji odpadów to zasadniczo kwestia zrozumienia materiału, z którego dany obiekt jest wykonany. Jeśli jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy dany materiał może być przetworzony na coś innego, wtedy zapewne znamy odpowiednie miejsce do wyrzucenia odpadów. W przypadku braku takiej wiedzy, internet może być bardzo pomocnym zasobem.

Porcelana i jej unikalność

Często producenci na etykiecie swojego produktu informują nas o tym, gdzie wyrzucić dany przedmiot, jeśli nie jest nam już potrzebny. Porcelana w tym aspekcie stanowi jednak wyjątek z uwagi na to, że naklejka na niej nie jest możliwa. W odpowiedzi na pytanie, gdzie wyrzucić porcelanę, odpowiedź jest jedna: do czarnego kosza na odpady zmieszane! Wielu z nas mogłoby myśleć, że porcelanę można wrzucić do szkła, jednak jest to błąd. Porcelana w swojej unikalnej strukturze nie ma żadnej wspólnoty ze szkłem, a ze względu na swoją specyficzną naturę, jej recykling jest niemożliwy. Dlatego też nie należy wyrzucać jej do kosza przeznaczonego do dalszego przetwarzania, takiego jak na przykład metale i tworzywa sztuczne. Jedynym sensownym i zalecanym miejscem do wyrzucania starej, uszkodzonej lub rozbitej porcelany jest kosz na odpady zmieszane.

Podsumowując

Ze względu na rosnącą różnorodność produktów na rynku, naturalne jest, że możemy czuć się niepewni co do tego, czy wybraliśmy odpowiednie miejsce do ich wyrzucenia. Nie powinniśmy jednak tego tematu unikać, lecz szukać odpowiedzi, które nie tylko pozwola nam prawidłowo wyrzucić konkretną rzecz, ale również zapamiętać to na przyszłość. Ofiarami pomocy zawsze są pracownicy gminy, którzy mają szczegółowe listy produktów wskazujące, które odpady należy wyrzucać do określonych koszy. Zawsze warto skonsultować się z nimi, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości.