Nowe rozporządzenie odnośnie segregacji odpadów, które weszło w życie wymaga od nas zgłębienia i zrozumienia nowych zasad. Aktualnie obowiązuje podział na pięć głównych rodzajów odpadów – szkło, tworzywa sztuczne, metale, bioodpady oraz odpady zmieszane. Zmiana przepisów niejednego z nas stawia przed zagadkami, jak chociażby Butelka po oleju – gdzie ją wyrzucić?. Poniżej znajduje się przewodnik, który pomoże Ci nauczyć się nowych zasad segregacji odpadów.

Typy odpadów:

Papierowe ręczniki, paragony, styropian

Papierowe ręczniki, choć mogą wydawać się biodegradowalne, powinny jednak trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Jeżeli są one tłuste, zabrudzone czy mokre, mogą skontaminować całą frakcję papieru i utrudnić proces recyklingu. Ta sama zasada dotyczy innych jednorazowych produktów celulozowych, takich jak papier toaletowy, chusteczki higieniczne czy serwetki. Dzieje się tak, ponieważ celulozowe włókna w tych produktach są już takie krótkie, że ich recykling jest niemożliwy.

Paragony z kasy fiskalnej wykonywane są z termicznego papieru, który zawiera domieszki chemicznych substancji, czyniąc go nieodpowiednim do recyklingu. Zakłady przetwarzające makulaturę nie są w stanie wykorzystać paragonów jako surowca, podobnie jak woskowanych papierów czy papierów pokrytych sztucznym tworzywem. Dlatego paragon powinien trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Co natomiast z styropianem? Opakowanie styropianowe, na przykład po jajkach czy tacki po warzywach, należy umieścić w pojemniku na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli jednak opakowanie styropianowe po jedzeniu na wynos jest zatłuszczone, to powinno trafić do zmieszanych odpadów.

Butelka po oleju, jajka i inne trudne przypadki

Zastanawiając się, gdzie wyrzucić butelkę po oleju, powinniśmy pamiętać, że butelka taka powinna zostać umieszczona w pojemniku na tworzywa sztuczne i metale. Nie jest konieczne jej dokładne umycie przed wyrzuceniem, ponieważ proces odzysku i tak przewiduje czyszczenie w wysokich temperaturach. Butelkę powinniśmy zakręcić przed wyrzuceniem. Z kolei pusta szklana butelka po oliwie czy oleju powinna trafić do pojemnika na szkło. Podobnie jak w poprzednim przypadku, nie jest konieczne jej mycie, ale powinniśmy ją wyrzucić opróżnioną z zawartości i zakręconą.

Kolejnym kłopotliwym przypadkiem są jajka. Produkty animalne należy wyrzucać do odpadów zmieszanych. Skorupki jaj należy jednak wyrzucić do pojemnika na bioodpady. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z zepsutym białkiem czy żółtkiem, powinny one trafić do odpadów zmieszanych. Ciekawostką jest, że skorupki jaj są doskonałym źródłem wapnia, który może zostać wykorzystany jako nawóz dla niektórych roślin.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że choć na pierwszy rzut oka zasady segregacji odpadów mogą wydawać się skomplikowane, są całkiem do przyswojenia. Wszystko, czego potrzebujemy, to chęci i motywacja. My, jako dorośli, powinnyśmy również nauczyć tych zasad nasze dzieci, aby w przyszłości stało się to dla nich czymś naturalnym.