Poszukiwanie odpowiedniej segregacji gąbek

Od produktów higienicznych przez gąbki do czyszczenia naczyń, po te przeznaczone do specjalistycznych zastosowań w zakładach pracy czy na budowach – wykorzystujemy gąbki na co dzień. O ile jednak podczas wyboru konkretnego produktu priorytetem jest jego funkcjonalność, to później zastanawiamy się nad tym, do jakiego kosza trafiają gąbki po zużyciu. Wątpliwości pojawiają się pod kątem ich biodegradowalności i nadającej się do ponownego przetworzenia, szczególnie, że gąbki na świecie są produkowane z różnych materiałów i różne są zasady ich segregacji. Jak więc zgodnie z zasadami obowiązującego w Polsce systemu gospodarowania odpadami, powinniśmy postępować z gąbkami po zakończeniu ich żywotności?

Rola segregacji odpadów

Segregacja śmieci to podstawowy krok w kierunku gospodarowania odpadami, który każdy z nas może podjąć. Prawidłowe sortowanie odpadów przyczynia się do efektywniejszego zarządzania zasobami, a także do minimalizacji negatywnego wpływu zużytych produktów na środowisko. W Polsce do dyspozycji mamy pięć pojemników na odpady: dla odpadów zmieszanych (nienadających się do przetwarzania), odpadów segregowanych (do których należą metal i tworzywa sztuczne, które mogą zostać przetworzone na inne, nowe produkty), papieru, szkła, oraz odpadów biodegradowalnych. W zależności od składu i sposobu wykonania produktu, powinien trafić on do jednego z tych pojemników.

W którym koszu wyląduje gąbka?

Pytanie, które nurtuje wielu z nas to — gdzie wyrzucić zużytą gąbkę? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału gąbka została wyprodukowana i czy jej składowe mogą być łatwo oddzielone dla dalszego przetwarzania.

  • Gąbki do naczyń, które niestety nie nadają się do przetworzenia, powinniśmy wyrzucać do pojemnika na odpady zmieszane.
  • Gąbki do mycia ciała trafiają również do pojemnika na odpady zmieszane, z jednym wyjątkiem. Obecnie dostępne są na rynku gąbki biodegradowalne, wykonane na przykład z alg morskich lub naturalnych pianek. W przypadku stosowania takich gąbek, po zużyciu powinny one trafić do pojemnika na odpady biodegradowalne. Warto jednak sprawdzić etykietę produktu i upewnić się, czy gąbka rzeczywiście jest biodegradowalna. Jeśli nie ma takiego oznaczenia, bezpieczniej jest wrzucić ją do pojemnika z odpadami zmieszanymi.
  • Gąbki tapicerskie oraz budowlane, takie jak gąbki akustyczne, do polerowania, do wygładzania czy wypełniające, powinny trafiać do odpadów zmieszanych. Niestety te gąbki nie są wykonane z materiałów nadających się do segregacji ani do biodegradowalnych.

Prawda jest taka, że znakomita większość gąbek, które wykorzystujemy na co dzień, trafia do pojemnika na odpady zmieszane. Tym, którzy szczególnie cenią sobie troskę o środowisko, proponuje się zakup gąbek biodegradowalnych, wykonanych w 100% z materiałów naturalnych. W tym przypadku jednak warto wiedzieć, że koszt takich gąbek jest znacznie wyższy od standardowych produktów dostępnych w sklepach.