Styropian – powszechne tworzywo sztuczne

Styropian, rzadziej znany jako polistyren ekspandowany, jest tworzywem sztucznym. Z powodu braku jednoznacznych informacji dotyczących jego segregacji, często niepewnie zastanawiamy się, do którego pojemnika wpakować go po zakończeniu użytkowania. Ważnym jest też pytanie czy ten materiał nadaje się do recyklingu? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam rozwiązać problemy z sortowaniem i uświadomić skutki, jakie niesie za sobą niewłaściwe postępowanie z odpadami.

Jak powstaje i gdzie jest używany styropian?

Produkcja styropianu polega na procesie ekspansji granulek polistyrenu poprzez wtłoczenie do nich powietrza. Rezultatem jest tworzywo o dużej objętości, niskiej masie i dobrych właściwościach izolacyjnych. Właśnie te cechy czynią go atrakcyjnym materiałem dla przemysłu budowlanego, gdzie jest wykorzystywany do ocieplania budynków, oraz producentów opakowań spożywczych.

Jest to także tworzywo o stosunkowo niskim koszcie produkcji, co dodatkowo wpływa na jego powszechne zastosowanie. Niestety, niska cena styropianu odzwierciedla się również w kosztach jego przetwarzania ponownego, co jest istotnym czynnikiem wpływającym na jego recykling.

Segregacja styropianu – zasady

Spotykamy się z nim na co dzień, gdy kupujemy mięso na tacce styropianowej, nowy telewizor zabezpieczony tym materiałem, czy produkty spożywcze pakowane w niemalże termosy. Po zakończeniu użytkowania powstaje pytanie: Gdzie wyrzucić styropian?  W rozmaitych miastach obowiązują różne zasady. Na przykład, w Warszawie opakowaniowy styropian powinien trafić do żółtego pojemnika na metal i odpady sztuczne. Mieszkańcy Szczecina natomiast powinni go wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Jednak zasada, którą możemy zastosować we własnej inicjatywie to segregacja styropianu według jego stanu. Czysty styropian opakowaniowy i czyste opakowania po żywności wrzucamy do pojemnika żółtego. Na zapakowanie brudnych styropianowych opakowań powinniśmy użyć worka na odpady i wrzucić je do pojemnika czarnego.

Budowlany styropian powstający po remoncie powinien zostać odebrany przez odpowiednią firmę specjalizująca się w wywozie odpadów poremontowych.

Proces recyklingu styropianu – możliwości i ograniczenia

Uspokaja trochę myśl, że etap segregacji i wyboru odpowiedniego pojemnika mamy już za sobą i w pełni z czystym sumieniem możemy wrócić do domu. Jednak na czym polega proces recyklingu tego tworzywa? Jak to jest, że coś tak powszechnie stosowanego jak styropian jest szkodliwe dla środowiska i nie powinno być składowane? Opakowania styropianowe mogą rozkładać się od kilku do kilkudziesięciu lat, w zależności od warunków środowiskowych. Niestety podczas rozkładu styropianu wydzielają się toksyczne substancje, które mogą przenikać do wód gruntowych.