Współcześni klienci w poszukiwaniu oryginalnych rozwiązań w dziedzinie wyposażenia wnętrz coraz częściej wybierają meble inspirowane stylem industrialnym. Własnie z inspiracji tym stylem powstają stoły, które zyskały dużą popularność zarówno w salonach, kuchniach jak i jadalniach. Ich nieprzesadzona forma, nowoczesny wygląd i minimalizm wpływają na rosnące zainteresowanie nimi, zwłaszcza wśród osób ceniących nowatorskie rozwiązania wnętrzarskie. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej, czym charakteryzują się stoły inspirowane stylem industrialnym.

Korzenie stylu industrialnego

Industrialny styl, z którego wywodzą się takie stoły, narodził się w czasach Wielkiej Depresji w Stanach Zjednoczonych. Wówczas tysiące firm upadały, a ich zakłady przemysłowe opustoszały. Tzw. przemysłowe pustkowie charakteryzowało się ogromną przestrzenią, gdzie dominowały elementy takie jak długie, metalowe regały z porzuconymi na nich maszynami, masywne stoły na stalowych nogach czy drewniane ciągi mebli produkcyjnych. To właśnie te elementy stały się dominujące w stylu industrialnym, który charakteryzuje się minimalizmem, masywnością, funkcjonalnością oraz połączeniem stali z drewnem.

Jak wygląda stół industrialny?

Stół wykonany w stylu industrialnym stanowi kwintesencję takiego podejścia do przestrzeni. Może to być duży stół do salonu lub jadalni wsparty na solidnej, metalowej konstrukcji, która sprawia wrażenie niezwykle masywnej. Nieodłącznym elementem takiego stołu jest również drewniany blat – prosty i mocny, bez żadnych zbędnych dodatków w postaci zdobień czy dekoracji. Taki minimalistyczny wygląd jest zgodny z założeniami stylu industrialnego, który połączył funkcjonalność z prostotą formy.

Stół industrialny w każdym pomieszczeniu

Interesującym jest fakt, że styl industrialny wykracza poza duże pomieszczenia i może być zastosowany również w mniejszych przestrzeniach. Mały stół, czy nawet stolik kawowy, inspirowany tym stylem może stanowić nie tylko praktyczny, ale i estetyczny dodatek do wnętrza. Ten rodzaj stołu powinien charakteryzować się stalowymi nogami (prostymi lub skrzyżowanymi), mocną ramą oraz drewnianym blatem – zgodnie z założeniami stylem industrialnego.

Uniwersalność stołów industrialnych

Stoły utrzymane w stylu industrialnym cieszą się dużą popularnością, ponieważ zachowują prostotę formy, nie przytłaczają dodatkowymi elementami, a ich geometryczne kształty dodają przestrzeni lekkości. Idealnie pasują do nich krzesła utrzymane w podobnej stylistyce – prostymi liniami, a zarazem spełniającymi swoją funkcję. Na połączenie praktyczności z estetyką patrzy się z prawdziwą przyjemnością.

Niezwykle interesujący jest fakt, że stoły industrialne stały się elementem wystroju nie tylko mieszkań, ale też przestrzeni biurowych, firm, galerii handlowych oraz targów czy wystaw. Prosty design tych mebli w połączeniu z powiewem nowoczesności doskonale wpisuje się w każdą przestrzeń, dodając jej unikalnego charakteru.