Czy jest możliwe, że jeden człowiek może kształtować stylistykę we wnętrzach na całym świecie poprzez swoje utwory artystyczne? Okazuje się, że jest to całkiem prawdopodobne, a jasnym potwierdzeniem tych słów jest Piet Mondrian. To ten holenderski artysta, błyskotliwy prekursor sztuki nowoczesnej, stał się inspiracją dla architektów. Na podstawie jego prac rozwijane były dwa wpływowe ruchy aranżacyjne na świecie.

Piet Mondrian – ikona nowoczesnej sztuki i rekordy cenowe obrazów

Za życia Piet Mondriana (od 1872 do 1944 roku) artysta zasłynął jako twórca sztuki abstrakcyjnej, która bazowała na zasady totalnego minimalizmu. W jego dziełach wszystko zdawało się zredukowane do najprostszych form: począwszy od kombinacji linii, którymi zaznaczał swoje obrazy, poprzez zastosowanie rygorystycznej geometrii zamiast wymyślnych form, aż po konsekwentne używanie kolorów podstawowych i dominację czerni, szarości i bieli. Dzięki tym środkom, używanym przez Mondriana z niezwykłą konsekwencją, jego obrazy stały się symbolem formalnej czystości i przejrzystości.

Debiut Mondriana i początki inspiracji architektów

Ważne jest przypomnienie, że początkowe obrazy Mondriana nie spotkały się z entuzjastycznym odbiorem w społeczności artystycznej. Zarzucano mu zbyt wielką prostotę, spłycanie sztuki i zbyt dosłowne nawiązanie do rzeczywistości. Jednakże, artysta nie zraził się tymi głosami krytyki i kontynuował swoją drogę, co z perspektywy czasu okazało się niezwykle fruktuujące. Już po krótkim czasie, jego prace zaczęły fascynować projektantów i architektów, którzy widzieli w nich innowacyjne podejście do formy i koloru – odpowiednik stylu, który zaczęli przenosić oni sami na grunt projektów wnętrz i architektury.

Mondrian a evolucja designu mebli i wnętrz

Punkt zwrotny w percepcji twórczości Mondriana wpłynął na rozwinięcie się nowego stylu w projektowaniu mebli – minimalistycznego, wręcz purytańskiego. Odkrycie prostoty i klarownej formy w obrazach Mondriana, okazało się inspiracją dla branży wzornictwa, a potem produkcji mebli. Zrozumienie, że odejście od maksymalizmu na rzecz minimalizmu składa się na niezwykłą harmonię i elegancję, stały się odkryciem, które zrewolucjonizowało podejście do współczesnych wnętrz.

Bauhaus i nowojorski minimalizm – ruchy inspirowane Mondrianem

Piet Mondrian, prawdopodobnie bez pełnej świadomości tego faktu, stał się punktem odniesienia dla dwóch fundamentalnych trendów architektonicznych i projektowych jakim są niemiecki Bauhaus (charakteryzujący się prostymi liniami, podstawowymi kolorami i purytańskim podejściem do designu) oraz styl nowojorskiego minimalizmu (stworzony na gruncie geometrycznych form i ograniczonej kolorystyki).

Niewzruszona popularność Mondriana i jego dzieła

Ciągle rosnąca popularność Mondriana i jego niezaprzeczalny wpływ na współczesną sztukę sprawia, że jego prace osiągają zawrotne ceny na aukcjach. Jego wpływ na artystów i projektantów, których zainspirował swoim podejściem do prostoty i czystości formy, sprawia, że jest on uważany za jednego z najważniejszych artystów XX wieku. Spośród jego najważniejszych obrazów do najbardziej znanych należy zaliczyć „Grey Tree” – ilustracja eksperymentów z kubizmem, niespotykanie awangardowy „Tableau No 2 Composition No V” oraz “Ocean 5” – abstrakcja przedstawiająca molo otoczone przez wody oceanu.