Nowy dworzec kolejowy w Częstochowie: Świetlana przyszłość czeka na pasażerów

Wstęp

Wielki start budowy nowego dworca kolejowego w Częstochowie jest oczekiwany z niecierpliwością nie tylko przez mieszkańców miasta, ale również przez rosnącą liczbę turystów odwiedzających to miejsce każdego roku. Stare, niefunkcjonalne perony mają ustąpić miejsca nowym, zaprojektowanym z myślą o rosnących potrzebach miasta i wykorzystującym innowacyjne technologie. Budowa, tak niecierpliwie wyczekiwana przez wszystkich, ma wystartować już w połowie roku 2021. Czasu do startu pozostało niewiele, zatem entuzjazm i oczekiwanie budzą się z każdym dniem.

Projekt na Dworzec Częstochowa Główna – umowa podpisana

Dokumentacja projektowa halnego dworca Częstochowa Główna powierzona została konsorcjum składającym się z firm TOP Projekt Marek Wawrzyniak, Studio Antonini oraz NStudio. Dzięki niemu możemy mieć już pewien obraz tego, jak będzie wyglądała ta długo oczekiwana inwestycja. Przewiduje się, że oprócz głównego budynku dworca PKP, powstanie również nowoczesne, a jednocześnie proste i eleganckie centrum przesiadkowe dla linii autobusowych, zarówno miejskich, jak i dalekobieżnych.

Innowacyjne i przyjazne dla pasażerów rozwiązania

Sam Dworzec Główny znajdował się będzie w miejscu aktualnego pawilonu wschodniego i zachodniego, ale usytuowany będzie w całkowicie nowych, przeszklonych budynkach. Będą tam rozmieszczone kasy biletowe, punkty informacyjne i stanowiska umożliwiające wynajem samochodów, a także automaty biletowe i przejścia do podziemi. Pasaż górny będzie pełen miejsc obsługi pasażerów, a także takich atrakcji jak księgarnia, miejsca zabaw dla dzieci czy restauracja. Ostatnia kondygnacja zostanie natomiast zaadaptowana na potrzeby administracyjne i techniczne.

Elegancki design wiodący w kierunku przyszłości

Fasada dworca zostanie zaprojektowana na kształt biało-czarnego, paskowanego prostopadłościanu (część górna) oraz szklanej, wykończonej ciemnymi taflami przestrzeni dolnej. Część szklana zostanie wykonana z materiałów odbijających światło i antyrefleksyjnych. Takie projektowanie wprowadzi w to miejsce element nowoczesnego designu, dodając dodatkowego blasku całej inwestycji.

Nawiązanie do historii miasta

Interesującym punktem projektu jest wieża zegarowa zaprojektowana przy dworcu. Swoją stylistyką nawiąże ona do dawnej historii miasta i dawnego dworca tzw. Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, stając się tym samym punktem wizerunkowym miasta. Wizualizacje całego przedsięwzięcia można już znaleźć na stronach internetowych związanych z koleją, co pozwala zrozumieć, jak bardzo po jej zakończeniu zmieni się wygląd tej części Częstochowy. Gdy prace zostaną zakończone, zmodernizowany Dworzec Główny stanie się wizytówką miasta, zarówno dla podróżnych z kraju, jak i dla zagranicznych pielgrzymów odwiedzających Sanktuarium Jasnogórskie.

Początek i punkt kulminacyjny prac

Prace budowlane nad nowym dworcem mają ruszyć w połowie 2021 roku, a completion całego projektu przewidziano na rok 2023. Jest to jednak szacowany termin i może ulec wydłużeniu w zależności od postępów prac i wyników poszczególnych przetargów. Kompleks jest finansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i pokryty będzie środkami unijnymi.