Magia zieleni w aranżacji wnętrz

Zieleń, obok błękitu, jest jedną z najpopularniejszych kolorów wybieranych do dekoracji wnętrz. Jej uspokajające i kojące działanie wpływa pozytywnie na nasz nastrój i emocje. Właśnie dlatego tak często wybieramy ją jako kolor przewodni naszych wnętrz. Jak jednak prawidłowo zastosować zieleń? Jakie kolory z nią pasują, a jakie warto omijać szerokim łukiem? Ten artykuł odpowie na wszystkie te pytania.

Cechy charakterystyczne zieleni

Zieleń jest barwą niesamowicie wszechstronną. Jednocześnie kojarzy się z naturą, świeżością, spokojem, ale też ożywia, dodaje energii i poprawia nastrój. Pomimo swojej uniwersalności, nie zawsze pasuje do wszystkich kolorów i dodatków. Właściwe zastosowanie zieleni w dekoracji wnętrz wymaga więc pewnej wiedzy i umiejętności. Jakie kolory z nią najlepiej współgrają? Spróbujmy na to odpowiedzieć.

Kombinacje kolorystyczne z zielonym – jakie są najbardziej atrakcyjne?

Zieleń ma wiele różnych odcieni i intensywności, co jeszcze bardziej poszerza jej możliwości wykorzystania w dekoracji wnętrz. Wyjątkowo dobrze prezentuje się w połączeniu z brązami – jasnymi i ciepłymi, ale także ciemniejszymi. Taka kompozycja przede wszystkim fantastycznie wycisza przestrzeń, tworząc wrażenie jej wytłumienia i głębi. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień są pełne energii i w domu szukają przestrzeni relaksu i odprężenia.

Zieleń i inne kolory – jak tworzyć atrakcyjne kompozycje kolorystyczne?

W aranżacji wnętrz coraz częściej wykorzystuje się też zieleń w kombinacji z pastelowymi barwami takimi jak beż, biel czy ciepłe odcienie ochry. Taka kompozycja jest niezwykle modna, zwłaszcza w stylizacjach inspirowanych stylem boho. Bardzo ciekawie w połączeniu z zielenią prezentują się również odcienie żółtego czy błękitnego, jednak w przypadku tego drugiego koloru należy uważać na zbyt ciemne odcienie, które mogą negatywnie kontrastować z zielenią.

Awangardowe połączenia kolorystyczne z zielonym

Dla odważniejszych polecamy połączenie zieleni z czerwienią. To odważna, pełna energii i dynamiki kompozycja, która doda charakteru każdemu wnętrzu. Pamiętać jednak trzeba, że tego rodzaju kompozycja kolorystyczna jest bardzo ekspresyjna i nie będzie pasowała do każdego wnętrza. Warto rozważyć ją dla pomieszczeń, w których nie przebywamy na co dzień, a jedynie od czasu do czasu. Wtedy jej żywiołowość i ekspresja skutecznie podniosą nasz nastrój i dodadzą energii na cały dzień.

Jak zieleń łączy się z innymi barwami?

Zieleń jest barwą uniwersalną, która dobrze komponuje się z wieloma odcieniami. Pięknie wygląda np. z pudrowym różem – taka kompozycja idealnie sprawdzi się np. w dziecięcych pokojach. Natomiast mniej polecane są połączenia zieleni z ciemnym granitem, przygaszonymi fioletami czy pomarańczowym. Choć zaskakujące, takie kombinacje mogą na dłuższą metę okazać się męczące dla oka.