Inspiracje i wskazówki do aranżacji wnętrz: jak dobrać krzesła

Wyszukane aranżacje wnętrz coraz częściej opierają się na indywidualnym dobieraniu mebli, zamiast korzystania z gotowych zestawów. Choć to daje nam większą swobodę i pozwala na tworzenie unikalnych aranżacji, może również stanowić trudne wyzwanie. Pomoże w tym zasób inspiracji oferowany przez platformę Westwing, gdzie w szczególności znajdziemy wiele propozycji doskonałych krzeseł.

Dylemat wyboru krzeseł

Dobór krzeseł do stołu bywa nie lada wyzwaniem. Wynika to przede wszystkim z mnogości możliwości – różnorodność stylów, kształtów, kolorów i materiałów, z których wykonane są krzesła, sprawia, że wybór idealnych mebli jest złożonym procesem. Wielu z nas podchodzi do tego zadania intuicyjnie, eksperymentując z różnymi kombinacjami do momentu znalezienia idealnego połączenia.
Ważne jest jednak, aby nie zapominać o praktycznym aspekcie wyboru krzeseł. Wygląd jest oczywiście istotny, ale zanim zaczniemy się zastanawiać nad kształtem czy kolorem naszych przyszłych krzeseł, powinniśmy odpowiedzieć na kilka praktycznych pytań.

Praktyczne kwestie do rozważenia

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć, jest ilość krzeseł, które chcemy ustawić przy stole. Czy planujemy używać krótszych boków stołu? Zanim zdecydujemy się na konkretny model krzesła, powinniśmy zmierzyć odległość pomiędzy nogami stołu – wynik może różnić się od długości blatu.
To, jak blisko siebie będą ustawione krzesła, zależy od naszych preferencji i stylu życia, ale warto pamiętać, aby zachować pewną przestrzeń dla komfortu. Zazwyczaj zaleca się zostawić przynajmniej 30 cm więcej miejsca, niż wynosi szerokość dwóch krzeseł ustawionych obok siebie. Każda osoba siedząca przy stole powinna mieć do dyspozycji część blatu o szerokości około 60 cm.

Dopasowanie wysokości krzeseł do stołu

Ważnym elementem jest dopasowanie wysokości krzeseł do stołu. Powszechne standardy przyjmują, że odległość między siedziskiem krzesła a blatem stołu powinna wynosić około 30 cm, a od podłogi do siedziska około 45 cm. Jednak przed zakupem warto zawsze sprawdzić te wymiary, zwłaszcza jeśli wybieramy krzesła z podłokietnikami; musimy mieć pewność, że będą one mogły swobodnie zmieścić się pod stołem.

Konsultacja z ekspertami

Dobór krzeseł do stołu to złożona decyzja, wymagająca zastosowania zarówno estetycznego gustu, jak i praktycznej wiedzy. Jeżeli nie jesteśmy pewni własnej decyzji, warto skonsultować wybór z ekspertem – pracownikiem sklepu meblowego czy projektantem wnętrz – którzy posiadają doświadczenie i wiedzę umożliwiającą pomoc w dokonaniu najlepszego wyboru.