Urok i elegancja: patery do owoców

Zdrowe i pełne kolorów owoce to nieodłączny element codziennej diety, ale także dekoracyjny akcent wielu uroczystości i spotkań. Ich unikalne piękno i smak mogą być dodatkowo podkreślone za pomocą zastosowania tzw. pater. Patery do owoców to niezwykle efektowne dodatki, które potrafią uczynić prezentację owoców wyjątkową i zapadającą w pamięć. Szczególną rolę odgrywają natomiast podczas ważnych uroczystości takich jak jubileusze, wesela, spotkania rodzinne czy formalne wydarzenia firmowe. W jaki sposób jednak dobrać odpowiednią paterę do okazji, stołu oraz owoców, które mają na niej zagościć?

Komponowanie pater ze stylem wnętrza

Wybór pater do owoców najczęściej ściśle wiąże się z aranżacja wnętrza i stylizacją stołu, na którym mają zagościć. Podczas codziennej konsumpcji owoców, luksusowe wersje pater mogą wydawać się nieco przesadne, przede wszystkim ze względu na nieodpowiadający atmosferze charakter. Sytuacja diametralnie się zmienia, gdy mamy na uwadze ważne wydarzenia, które wymagają odpowiedniej oprawy. W takim przypadku wybór pater, które wyróżniają się niebanalnym wzornictwem, może okazać się szczególnie korzystny.

Inspirujące patery na specjalne okazje

Różnego rodzaju wydarzenia wymagają indywidualnego podejścia. Wybierając paterę na owoce warto kierować się nie tylko jej estetyką, ale i funkcjonalnością. Oto kilka inspirujących propozycji:

  • Patera w stylu zestawu bufetowego: złożona zazwyczaj z trzech lub czterech poziomów, wykonana z naturalnego drewna oraz błyszczącej, białe ceramiki. Owoce można w niej serwować albo w całości, albo w postaci drobno pokrojonych cząstek. To wygodne, praktyczne i eleganckie rozwiązanie, które zasugerować można na większych wydarzeniach, takich jak wesela czy firmowe imprezy.
  • Patery stalowe: idealne do wnętrz urządzonych w stylu industrialnym. Pasują harmonijnie do stołów umieszczonych we wnętrzach stylizowanych na dawne amerykańskie fabryki. Wyróżniają się surowym, a zarazem skomplikowanym designem. Konstrukcje te rozwiązują z powodzeniem kwestię estetyki i funkcjonalności.
  • Barokowe patery: pełne zdobnych ornamentów i udekorowane roślinnymi motywami, mogą być doskonałym wyborem na wystawne, eleganckie imprezy. Choć lekkie, dzięki bogatemu zdobnictwu tworzą iluzję masywności i dodają wytworności zarówno stołu, jak i całemu wydarzeniu.
  • Patery o organicznych formach: gładkie, harmonijne kształty, bez nadmiaru dekoracji. Patery o naturalnym kształcie potrafią być pięknym tłem dla soczystych owoców i idealnie sprawdzają się, gdy stawiamy na prostotoę i minimalizm.

Aktualna oferta pater do owoców jest niezwykle różnorodna. W wyborze odpowiedniego modelu oprócz względów estetycznych i stylu danego wydarzenia, niezwykle istotna jest także funkcjonalność samej pater. Przy swej całej elegancji i unikalności patery nie powinny zdominować owoców, które na nich zagością. Ich główną rolą jest podkreślenie uroku owoców, które mają prezentować, a nie przyćmić ich swym wyglądem. Dlatego przede wszystkim powinny wyróżniać się prostotą, urokiem i funkcjonalnością.