Mosiądz jest materiałem, który zachwyca swoim unikalnym wyglądem i lustrem. Sprawia, że przedmioty wykonane z tego surowca wyglądają wyjątkowo efektownie i ekskluzywnie. Stylowe dodatki wnętrzarskie, wiele elementów dekoracyjnych w domu, biżuteria, eleganckie klamry od pasków, wykwintne świeczniki czy stylowe lampy – wszystkie te rzeczy często mają w swoim składzie mosiądz. Jednakże, z czasem takie przedmioty mogą stracić swój pierwotny blask i wyglądać nieco przestarzale. Czy to oznacza, że należy je wyrzucić lub zastąpić innymi? Absolutnie nie! Wystarczy je odpowiednio oczyścić, a zyskają one na nowo swój naturalny blask i piękno. Tylko jak to zrobić? Przyjrzyjmy się temu tematowi bliżej! 

Pierwszy krok do odzyskania blasku mosiądzu 

Jeżeli zdecydujesz się na czyszczenie mosiądzu samodzielnie, ważne, aby zrozumieć, że należy odpowiednio przygotować się do tego procesu. Na początku niezbędne jest zapoznanie się ze specjalnymi środkami czystości, które są dedykowane do tego typu materiałów, takich jak mosiądz czy miedź. Wybór jest naprawdę duży, dlatego konieczne jest dokładne zapoznanie się z zawartymi w nich specyfikami, a także śledzenie instrukcji oraz zasad bezpieczeństwa na opakowaniu. 

Jednocześnie, aby minimalizować ryzyko uszkodzenia przedmiotu, konieczne jest przeprowadzenie małego testu na niewidocznym fragmencie przedmiotu z mosiądzu. Jeżeli wybrany preparat nie spowoduje żadnych negatywnych efektów, możemy zacząć czyszczenie całego przedmiotu. Innym istotnym aspektem jest ryzyko, że mosiądz stanowi jedynie wierzchnią warstwę danego produktu. Aby to sprawdzić wystarczy przyciągnąć do niego magnes – jeżeli magnes przyciągnie przedmiot, oznacza to, że mosiądz jest tylko powłoką. W tedy należy być szczególnie ostrożnym, aby nie ścierać tej warstwy podczas czyszczenia. 

Domowe sposoby na odzyskanie blasku mosiądzu 

Różnorodność zastosowań mosiądzu sprawia, że znajdujemy go w wielu przedmiotach codziennego użytku – nie tylko w tych, które już wcześniej wymienialiśmy, ale także w instrumentach muzycznych, klamkach, a nawet elementach sanitarnych. I choć sklepowe półki uginają się od różnego rodzaju środków do czyszczenia mosiądzu, warto znać też domowe, sprawdzone sposoby na przywrócenie blasku temu materiałowi. 

  • Mycie płynem do naczyń – rozwiązanie to jest najprostsze i najbardziej uniwersalne. Wystarczy przygotować ciepłą wodę z dodatkiem płynu do naczyń i umyć przedmiot miękką gąbką lub szmatką, starając się nie zbyt mocno przyciskać, aby uniknąć powstania rys;
  • Ketchup – choć brzmi to absurdalnie, jest to bardzo skuteczne. Nakładamy ketchup na zabrudzone miejsce, pozostawiamy na około godzinę, a następnie dokładnie spłukujemy. Różnica jest zauważalna natychmiast.
  • Cytryna i sól morska – na rozkrojoną cytrynę sypiemy niewielką ilość soli i pocieramy powierzchnię przedmiotu. Po zabiegu przedmiot należy opłukać i osuszyć. 

Czyszczenie mosiądzu w domowych warunkach jest proste i wygodne. Za pomocą kilku kroków i prostych narzędzi, które zazwyczaj mamy w domu, możemy odzyskać dawny blask naszych ulubionych przedmiotów. Z tymi poradami żadne zabrudzenia nie są już przerażające. Do dzieła!