W intymnym świecie uzyskania wyjątkowego stylu wnętrza, antracytowy kolor jest dla tych, którzy nie boją się wyróżniać. Twarzowo ciemny, na pierwszy rzut oka może wydawać się arogancki, ale jest pełen głębi i mocy. Współczesne trendy wnętrzarskie, które opowiadają się za powrotem do ciemnych kolorów, uczyniły z antracytu chętnie wybieraną opcję przez projektantów i amatorów interior designu. Ale jak połączyć ten niepowtarzalny odcień z innymi kolorami? W jaki sposób najlepiej zaprezentuje swoją elegancję? Zgłębijmy tę tematykę.

Rozpoznanie koloru: Antracyt

Niewątpliwie, kolor antracyt jest najnowocześniejszym odcieniem dotychczas używanym we wnętrzach. Do niedawna nie był brany pod uwagę jako kolor ścian, pojawiał się tylko w akcentach i dodatkach. Teraz jednak, po nieco ostrym początku, zaczęliśmy dostrzegać jego piękno i zastosować go nie tylko na pojedynczych ścianach, ale nawet w całych pokojach. Ale co tak naprawdę wiemy o antracycie?

Nazwa antracyt sama w sobie jest wypełniona tajemnicą i może nie zdradzać za wiele o samym odcieniu. Ten ciemny kolor nosi nazwę od osadowej skały, która jest wysoko cenioną odmianą węgla. W rzeczywistości, antracyt jest najbardziej wartościową odmianą węgla. W kolorystyce, odcień antracyt oscyluje między czernią a szarością, bywając traktowany jako najciemniejszy ze szarych tonów. To właśnie jest antracyt – ciemny, tajemniczy i pełen charakteru.

Antracyt jako essencja nowoczesnych wnętrz

Antracyt w naszych domach zwykle pojawiał się only jako gość przypadkowy, rzadko kiedy otrzymywał zaproszenie. Początkowo był zauważany jedynie w przestrzeniach przemysłowych lub biurowych, ale z czasem zaczął być doceniany również w prywatnych mieszkaniach. Głównie byliśmy przyzwyczajeni do spotykania go w eklektycznych, industrialnych i loftowych wnętrzach, gdzie pojawiał się w formie dodatków lub większych elementów. Pojawienie się na rynku farb tablicowych, oscylujących wokół czarnego i ciemno szarego, umożliwiło nam oswojenie się z ciemnymi kolorami na ścianach salonów, kuchni, a nawet pokoi dziecięcych. Antracyt, zwłaszcza w pokoju dziecięcym, stał się ciekawym przeciwwagą dla tradycyjnych, cukierkowych i pełnych pastelowych kolorów pomieszczeń.

Wszechstronność Antracytu

Obecnie ściany w kolorze antracyt można znaleźć w wielu różnych stylach wnętrz. Najlepiej jednak prezentuje się w mieszkaniach urządzonych w stylach glamour, nowoczesnym, eklektycznym i nowojorskim. Kolor ten wspaniale współgra z naturą, zwłaszcza z naturalnym drewnem we wszelkich odcieniach, a także z bielą i metalicznymi powierzchniami. Antracyt jest prawdziwym mistrzem adaptacji, przystosowując się do różnorodnych palet barw i estetyk, zawsze dodając swoje unikalne i odważne wykończenie.