Zalety dużych pomieszczeń a potencjalne problemy z ich aranżacją

Bez wątpienia duże pomieszczenia, coraz częściej spotykane w nowoczesnych mieszkaniach, mają swoje niezaprzeczalne zalety. Pierwszą z nich jest wrażenie większej wolności. Dzięki przestronności, domownicy mają swobodę w aranżacji, jak również potrafią lepiej wykorzystać przestrzeń. Rzecz ujmując, posiadanie dużego pokoju czy salonu jest niewątpliwym plusem. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy w danym pomieszczeniu chcemy wydzielić osobną część np. w salonie – miejsce na mini sypialnię, albo na małe biuro, nie tracąc przy tym cennej powierzchni i nie zaczynając wielkiego remontu. To prowadzi nas do pytania – jak to zrobić i dlaczego parawan może być do tego celu idealnym rozwiązaniem?

Parawan pokojowy – różne rodzaje do różnych wnętrz

Podział przestrzeni na dwie osobne i jednocześnie niewykluczające się całkowicie powierzchnie można zrealizować na kilka sposobów. W wielu przypadkach idealnym rozwiązaniem jest parawan pokojowy, który dzięki swojej elastyczności pozwala na dowolne kształtowanie przestrzeni. Alternatywą jest niezabudowany regał, dzięki któremu także można oddzielić część pokoju lubmatowe wykończenie ścian z pleksi. Pomimo wielu opcji, najtańszą, najmniej inwazyjną i jednocześnie bardzo wygodną pozycją jest wstawienie do pokoju parawanu.

Wysoka mobilność parawanu stanowi jego kluczową zaletę. Wystarczy złożyć parawan i wsunąć go za szafę, by zyskać na powrót dużą, pokojową przestrzeń. To rozwiązanie sprawdzi się np. wtedy, gdy w salonie wydzielamy miejsce na sypialnię dla gości lub biurko do pracy. Oddzielenie tej powierzchni parawanem, sprawi, że osoby znajdujące się za nim, będą miały prywatną przestrzeń i swobodę: zarówno do spania, jak i do pracy.

Inne możliwości, jak wstawienie w to miejsce regału i obłożenie go książkami, zwykle sprawiają, że znacznie trudniej byłoby się tej formy wydzielenia przestrzeni pozbyć. Z tego powodu, parawan angażuje mniej pracy i czasu i pozwala w kilka sekund stworzyć w danym pomieszczeniu zupełnie osobną przestrzeń.

Różne rodzaje parawanów na różne okazje

Design i materiał, z jakiego wykonany został parawan, może być bardzo różny. Możemy np. dobrać:

Parawany bambusowe i wiklinowe – te sprawdzą się świetnie do wnętrz aranżowanych na styl rustykalny, który odwołuje się do sielskiej atmosfery i naturalnej estetyki.

Jeżeli nasze pomieszczenie przypomina chiński, indyjski lub bollywoodzki styl, to warto zainwestować w egzotycznie kolorowe parawany. Dopasowanie stylu parawanu do sposobu wykończenia wnętrza, jest w tym przypadku bardzo ważne, ponieważ pozwoli zachować spójność przestrzeni.

Do pomieszczeń nowoczesnych, industrialnych i biurowych będą z kolei pasować parawany jednokolorowe – białe, czarne, grafitowe. Wydzielą one przestrzeń zarówno w salonie, jak i w biurze czy pomieszczeniach korporacyjnych.

Ponadto, parawany z nadrukami to interesująca opcja, która pozwala wykorzystać parawan, jako nośnik reklamy. Można na nim nadrukować informacje np. o usługach salonu masażu, a następnie oddzielić nim łóżka, na których masowani są w salonie rehabilitacji, różni pacjenci.

Z kolei pikowane parawany, które były stworzone na wzór foteli i sof z charakterystycznym szyciem pikowanym, to szalenie eleganckie, doskonałe do pomieszczeń w nurcie designu francuskiego i stylistyki ludwikowskiej.