Seledynowy kolor we wnętrzach – delikatny i subtelny odcień zieleni

Seledynowy kolor to jasny i delikatny odcień zielonego, którego subtelność bywa często kojarzona z turkusem czy też kolorem miętowym. Chociaż jest do nich podobny, seledynowy jest jednak nieco zgaszony i nie zawiera w sobie tonów niebieskiego. To ciekawa propozycja do zastosowania w aranżacji wnętrz – spróbujmy podejrzeć, jak wykorzystać go w domowych przestrzeniach i z czym go połączyć.

Zanurz się w barwie seledynowej

Seledynowy kolor we wnętrzach jest efektem połączenia szarej barwy z jasną zielenią. Nierzadko zalicza się go do grona palety pastelowych odcieni. Warto odnotować, że seledyn znajdował swoje miejsce na pałacowych salach oraz był popularny w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Kuchnie aranżowane w seledynowych tonach były dość popularne w połowie XX wieku – łatwo było wówczas odnaleźć szafki kuchenne, lodówki czy tostery w tej barwie. Nietrudno dziś znaleźć sprzęty stylizowane na retro, które występują właśnie w kolorze seledynowym. Chociaż współcześnie występuje rzadziej w aranżacji wnętrz, to jest niewątpliwie szkoda – bowiem kolor seledynowy jest świeży, lekki oraz wyrafinowany, a jego zastosowanie jest praktycznie uniwersalne.

Romantyczne korzenie koloru seledynowego

Pochodzenie koloru seledynowego jest zaskakujące i bardzo romantyczne. Wywodzi się on od imienia sułtana Saladyna, który posiadał znaczny zbiór ceramiki z celadonu. Celadon to typ ceramiki chińskiej charakteryzującej się grubymi ściankami oraz szarawym szkliwem. Szybko zyskała popularność w Egipcie i rozprzestrzeniła swoją obecność na świecie. W naszym regionie, kolor seledynowy zyskał również duże uznanie i zaczął być powszechnie stosowany.

Seledynowy akcent we wnętrzach – twój stylowy pomysł

Mimo że współczesne wnętrza nie obfitują w kolor seledynowy, warto zwrócić uwagę, jak elegancko komponuje się on w stylach rustykalnym, retro oraz nowojorskim. Choć rzadko gości na ścianach, to często pojawia się on na meblach oraz dodatkach dekoracyjnych – zasłoniętych za firanami czy zasłonami. Jest niezwykle atrakcyjny na dużych powierzchniach, takich jak meble kuchenne czy ceramiczne płytki w łazience. W dziecięcych pokojach, seledynowy kolor stanowi doskonałą alternatywę dla już mocno oklepanych różów oraz błękitów. W salonie czy sypialni, seledynowe dodatki potrafią ożywić przestrzeń i nadać jej niepowtarzalnego charakteru. W Stanach Zjednoczonych, często malarze sięgają po seledyn do pokrycia nim ścian – uznawany jest za neutralny i efekt jest zatem równie przyjemny dla oka, jak dla gustu. Bez wątpienia, kolor seledynowy to uniwersalna propozycja, która wprowadzi odświeżający powiew świeżości do każdego wnętrza.