W dobie rosnącej świadomości ekologicznej, temat odpowiedniego postępowania z odpadami nabiera znaczenia. Świat stoi bowiem przed wielką zagadką, jak radzić sobie z nadmiarem śmieci produkowanych przez nas, mieszkańców Ziemi. Szczególnie istotną kwestią jest tu sposób, w jaki pozbywamy się jednego konkretnego rodzaju odpadów, a mianowicie żarówek. Są one obecne w każdym domu, a ich długi czas rozkładu oraz obecność szkodliwych substancji sprawiają, że nie mogą one lądować wraz z resztą śmieci.

Różne typy żarówek i ich utylizacja

Po pierwsze warto pamiętać, że w sklepach dostępne są różne rodzaje żarówek, które wymagają innego sposobu utylizacji. Stare żarówki żarnikowe, które pamiętamy z domów naszych rodziców nie nadają się do recyklingu przez co nie mogą one lądować w kontenerach na odpady segregowane. Również odpady szklane czy odpady zmieszane nie są odpowiednim miejscem na tego typu żarówki.

Odpowiednie miejsca na pozbywanie się zużytych żarówek

Zasada jest prosta: żarówki, niezależnie od ich typu, powinny trafić do odpowiednich punktów, które przystosowane są do przyjmowania tego rodzaju odpadów. Najczęściej tego typu punkty można znaleźć przy sklepach AGD i RTV, w większych marketach spożywczo-przemysłowych, a także w galeriach handlowych. Mniejsze miejscowości i gminy wiejskie również mają wyznaczone specjalne miejsca, które służą do zbierania zużytych żarówek. Jeśli gmina posiada stronę www, na pewno tam znajdziemy informacje na temat lokalizacji punktów, w których możemy oddać zużyte żarówki.

Świetlówki – ważne szczegóły

Również zużyte świetlówki powinniśmy oddawać do punktu zbierającego elektrośmieci. Warto podkreślić, że deponowanie świetlówek w nieodpowiednich miejscach jest surowo karane w Polsce, a grzywny mogą wynosić od 50 do nawet 5000 zł.

Demontaż świetlówek – proces wymagający ostrożności

Ze względu na obecność rtęci oraz tzw. luminoforów, które są szkodliwe dla środowiska i dla nas, podczas demontażu świetlówki powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Kluczowe jest to, aby nie rozbić świetlówki, ale jeżeli takie coś zdarzy się, natychmiast należy wywietrzyć pomieszczenie i usunąć wszelkie resztki świetlówki. Optymalnie jest zrobić to w grubych, gumowych rękawicach i następnie dokładnie oczyścić powierzchnię, na której leżała świetlówka.

Oddajemy zużyte żarówki w sklepie

Pomimo znanych nam punktów do oddawania zużytych żarówek, istnieje również inna możliwość. Żarówki możemy bowiem oddać bezpośrednio w sklepie, w którym kupujemy nowe. Na sprzedawcy ciąży obowiązek przyjęcia zużytej żarówki od klienta kupującego nową, nawet w sytuacji, gdy klient nie posiada paragonu potwierdzającego zakup poprzedniej żarówki.