Każdy nasz zakup obuwia jest zazwyczaj dedykowany na określoną porę roku. Niezależnie od tego, czy przeglądamy swoją szafę, szuflady w przedpokoju, czy inną przestrzeń, na pewno natrafimy na wielorakie style i modele obuwia – od zimowych śniegowców, przez eleganckie czółenka, aż po sportowe trampki. Ich posiadanie nie stanowi żadnego problemu, dopóki nie zniszczymy ich bądź nie wyrośniemy. Niezależnie od powodów, stanąć możemy wobec dylematu: co zrobić z obuwiem, które już nam nie służy? Czy powinniśmy po prostu wyrzucić je do śmieci? A może zwrócić się do specjalnych punktów selektywnej zbiórki odpadów? Niniejszy artykuł pomoże nam rozwiać te wątpliwości, jednocześnie przyczyniając się do ochrony naszej planety.

Porady – jak właściwie pozbyć się starego obuwia?

Nie musimy niepotrzebnie załamywać rąk. Obuwie daje nam aż trzy możliwości pozbycia się go. Być może jedna z nich będzie dla ciebie idealna. Każda z options umożliwi Ci w sposób odpowiedzialny i proekologiczny pozbyć się zbędnych par butów. Jeśli właśnie postanowiłeś zrobić miejsce na nowe zakupy lub po prostu chcesz uporządkować swoją kolekcję obuwia, koniecznie zapoznaj się z możliwościami, które przedstawiamy poniżej.

Zasada pierwsza: Oddaj lub sprzedaj

W swojej kolekcji obuwia z pewnością znajdziesz parę, która jest już dla ciebie niewłaściwa – może jest to obuwie, które zakupiłeś na przysłowiowy raz, a teraz już nie spełnia twoich wymagań, albo obuwie dziecięce, z którego twoje pociechy szybko wyrosły. W takim przypadku, z powodzeniem możesz je sprzedać, zwłaszcza jeśli są to markowe buty, które nadal są w dobrym stanie. Możesz skorzystać z wielu portali ogłoszeniowych i wystawić tam swoje obuwie. Alternatywnie, jeśli uważasz, że buty, pomimo że są w dobrym stanie, nie nadają się do sprzedaży, możesz zaoferować bezpłatne oddanie ich lub przekazać je podczas akcji zbiórki odzieży i obuwia prowadzonej przez lokalną gminę.

Zasada druga: Pojemnik na odpady zmieszane

Jeśli jesteśmy jednym z tych klientów, którzy doświadczają każdej pary obuwia do ostatniej chwili, do dosłownego zdarcia, najlepszym wyjściem jest wyrzucenie ich do pojemnika na odpady zmieszane. Te pojemniki, zazwyczaj czarne, zwykle umieszczone są na terenie naszej gminy. Oczywiście możemy również skorzystać z naszego prywatnego kosza na śmieci i pozbyć się niepotrzebnego obuwia za jednym zamachem podczas odbioru odpadów.

Zasada trzecia: Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów

Jeśli zdarzyło Ci się przez przypadek przelać na buty jakąś szkodliwą substancję, a wyczyszczenie ich wydaje Ci się niemożliwe, jedynym ratunkiem wydaje się być pozbycie się nich. W tym przypadku buty powinny trafić do punktu selektywnej zbiórki odpadów. Takie miejsca zatrudniają specjalnie przeszkolonych pracowników, którzy pomogą Ci się pozbyć obuwia w odpowiedzialny sposób. Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź godziny otwarcia PSZO w Twoim mieście i zacznij działać w imię ochrony środowiska!