Wstęp: Czy na pewno ziemię wyrzucamy do kosza bio?

Na zadane pytanie gdzie wyrzucić ziemię? większość osób niemal natychmiast odpowie: „Do kosza na odpady biodegradowalne”. Ten fakt wydaje się tak oczywisty, że rzadko poddajemy go w wątpliwość. To ugruntowane przekonanie jest jednak nietrafione. Fakt ten może okazać się sporym zaskoczeniem, ale doniczkowej ziemi nie powinniśmy wyrzucać do kosza na odpady bio! Zgodnie z prawem o odpadach i ich poprawnej segregacji, ziemię z doniczek należy wyrzucać do całkiem innego pojemnika!

Segregacja ziemi doniczkowej – gdzie wyrzucić ziemię?

Nie dla wszystkich jest oczywiste, do jakiego pojemnika powinno się wyrzucić ziemię z doniczek. Właściwa segregacja odpadów bywa skomplikowana. Specjaliści zajmujący się klasyfikacją poszczególnych produktów do ich dalszego przetworzenia lub utylizacji opierają swoje działania na składzie produktu, jego budowie oraz możliwościach przetwórczych. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej, gdzie powinna trafić ziemia z doniczek.

Kosz na ziemię doniczkową

Okazuje się, że ziemię doniczkową nie należy wrzucać do brązowego kosza na odpady bio, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Przeciwnie, taki rodzaj ziemi powinien być wyrzucany wyłącznie do kosza na odpady zmieszane, czyli pojemnika oznaczonego kolorem czarnym.

Powody takiej segregacji ziemi

Zastanawiasz się, skąd taka decyzja specjalistów ds. odpadów? Kluczowy jest skład ziemi doniczkowej. Kupowana w sklepach ogrodniczych ziemia zazwyczaj zawiera dużą ilość żwiru, który łączy się z nią w celu ułatwienia drenażu, co wpływa na dobre nawilżenie i napowietrzenie ziemi. Dzięki temu kwiaty rosną w niej zdrowo i pięknie. Nie możemy jednak zapomnieć, że żwir to odpad budowlany. W takim postaci jest mocno rozdrobniony, ale nie harmonizuje z odpadami biodegradowalnymi w procesie kompostowania. Tak oto specjaliści od segregacji śmieci uznali, że o wiele lepiej i korzystniej jest wyrzucać ziemię doniczkową do kosza na odpady zmieszane.

Podsumowanie

To tylko jeden z wielu przykładów, który pokazuje, jak skomplikowana może być właściwa segregacja odpadów. Często rzeczy, które podświadomie przypisujemy do danego pojemnika, powinny trafić do zupełnie innego. Celem poprawnej segregacji jest przyczynienie się do ochrony środowiska. Wymaga to od nas świadomego podejścia i pozbycia się niektórych utartych schematów. Warto zapoznać się z detalami dotyczącymi segregacji odpadów, aby uniknąć ewentualnych błędów i pomóc naszej planecie.