Świadoma segregacja odpadów stała się naszą codziennością

Badania pokazują, że Polacy stają się coraz bardziej świadomi zagadnień związanych z ochroną środowiska. Z roku na rok przybywa osób, które z pełnym zaangażowaniem segregują odpady. Jak podają eksperci, na pozór skomplikowane reguły segregacji odpadów po krótkim czasie stają się rutyną.

Choć wciąż zdarzają się kwestie budzące wątpliwości, jak na przykład zagadnienie, do jakiego pojemnika należy wrzucić karton po mleku czy soku. Wygląda jak papier, prawda? Czy naprawdę tak jest?

Co kryje się pod nazwą karton

Istnieje pewna nieścisłość w nazewnictwie opakowań po mleku i sokach. Choć nazywamy je „kartonami”, naprawdę takie nie są. Wszystko przez specjalną folię izolującą, która chroni napój i utrzymuje jego jakość, co wyklucza wrzucenie opakowania do pojemnika na papier.

Druga kwestia to specjalne powłoki lakierowane, które nadają opakowaniom efekt lekko śliski, która również nie nadaje się do kosza na papier. To przewaga plastiku we wnętrzu kartonu, która odpowiedzialna jest za to, że po zakończeniu konsumpcji należy wrzucić opakowanie do pojemnika na tworzywa sztuczne. Dzięki takiej segregacji, opakowanie po mleku czy soku zostanie w przyszłości poddane procesowi przetworzenia czyli recyklingu.

Zasady segregacji odpadów

Segregując odpady warto pamiętać, że do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale (żółty pojemnik) należy wrzucać wyłącznie czyste odpady, co ułatwi i przyspieszy proces ich przetwarzania.

Do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale, oprócz tzw. kartonów na mleko czy sok, możemy wrzucać także:

  • czyste foliowe torebki,
  • plastikowe nakrętki,
  • czyste opakowania po jogurtach, serkach i innych produktach,
  • plastikowe butelki, zarówno po napojach, jak i po środkach czystości oraz kosmetykach,
  • metalowe pojemniki (puszki po konserwach, napojach itd.)

Ważne jest, aby pamiętać, aby do tego kosza nie wrzucać jednak opakowań po aerozolach (nie nadają się do przetworzenia), brudnych odpadów, chusteczek, jednorazowych ręczników, naczyń ani odzieży czy opakowań wykonanych z materiałów tekstylnych.

Pomoc w segregacji

Aby ułatwić sobie segregację, warto zainwestować w specjalne naklejki na kosze, które zawierają szczegółowy opis tego, co można do nich włożyć. Tego rodzaju naklejki są szczególnie przydatne, gdy w domu mieszkają dzieci i osoby starsze, które często mają problem z określeniem, do którego pojemnika powinny wrzucić dany odpad. Dla dodatkowej wygody, można postawić na nalepki o specjalnie powiększonym druku, dzięki czemu będą one wyraźnie widoczne dla wszystkich domowników.