Naszym priorytetem powinno być ograniczenie wytwarzania odpadów, jednak równie ważnym celem jest ich prawidłowa segregacja. Czy jednak wiemy, jak to robić? Dokąd powinniśmy wyrzucić na przykład suchy chleb, a gdzie opakowanie po maśle? Właśnie o tym będziemy rozmawiać w tym artykule.

Segregacja w praktyce

Nieodłączne elementy życia – odpady

Polak statystycznie produkuje rocznie około trzystu kilogramów śmieci, co jest równoznaczne z trzema dużymi wannami pełnymi jabłek, lub sześcioma setkami piłek do koszykówki. W naszym życiu odpady są nieodłącznym elementem, jednak co z nimi zrobić?

Segregacja, czyli odpowiedzialne zarządzanie odpadami

Segregacja odpadów to nie tylko obowiązek, ale i możliwość do przyczynienia się do ograniczania emisji szkodliwych substancji do środowiska. Właściwa segregacja pozwala na pozyskiwanie cennych wtórnych surowców, do przetworzenia których zużywa się zdecydowanie mniej energii niż do wytworzenia nowych. Dzięki temu możliwy jest recykling wielu materiałów: tworzyw sztucznych, papieru, metalu, szkła oraz butelek plastikowych.

Nowe zasady i stare wątpliwości

Weszły niedawno w życie nowe zasady segregacji, które zwiększyły liczbę kategorii segregowanych odpadów z trzech na pięć. To na pewno dobry krok, ale jak w praktyce sobie z tym poradzić? Gdzie w naszym mieszkaniu znaleźć miejsce na pięć koszy na śmieci? Jak właściwie podzielić śmieci? A co dalej – gdzie wyrzucić opakowanie po maśle?

Gdzie wyrzucić opakowanie po maśle i innych śmieć?

Na pytanie, gdzie wyrzucić opakowanie po maśle, odpowiada Internet, gdzie znajdziemy filmiki instruktażowe dotyczące segregacji. Możemy tam zobaczyć, jak na co dzień radzą sobie z tym zadaniem inni ludzie.

Przykładowo, kiedy kończy nam się żel pod prysznic, powinniśmy opakowanie wyrzucić do pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Z kolei zużyta maszynka do golenia powinna trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Podobnie postępujemy z końcówką szczoteczki elektrycznej czy patyczkami higienicznymi.

Do odpadów zmieszanych trafiają też produktu z naszej kuchni, na przykład wspomniane już opakowanie po maśle. Choć na początku zasady segregacji mogą wydawać się skomplikowane, to tak naprawdę nie są. Coraz więcej kampanii społecznych stara się nam to ułatwić, a nasza niżzy świadomość powoduje, że chcemy dbać o środowisko. Dzieci uczą się segregacji już w szkole, co jest ogromnym plusem. Wszyscy razem możemy zrobić coś dobrego dla naszej planety.