Zalety pierzowej pościeli

Wszystko dzięki ogromnej popularności, którą cieszą się poduszki i kołdry wykonane z pierza. Dzięki ich miękkości, dobrej filtracji powietrza, a co za tym idzie – wygodzie podczas snu, mieszkania polskich konsumentów coraz chętniej wypełnia się tym typem wyposażenia sypialni. Pierzowe poduszki i kołdry są niezastąpione kiedy przyjdzie chwila na nocny odpoczynek. Początkowo, kiedy są całkowicie nowe, czyste i pachnące, śmiało mogą być określane mianem idealnych towarzyszy nocnego odpoczynku.

Czy pranie poduszek z pierza jest skomplikowane?

Ale co w sytuacji, gdy nasze pierzowe przyjaciółki zbierają na sobie zabrudzenia? Czy zatroskane o ich czystość powinniśmy je wyprać, a jeżeli tak, to jak poprawnie to zrobić? Z całą pewnością, pranie poduszek z pierza tylko na pozór wydaje się być zadaniem skomplikowanym. Na czym zatem polega prawidłowe czyszczenie tego typu materiału i jakie astrachanie powinno budzić suszenie?

Pranie poduszek z pierza – pierwszy krok

Podstawowym krokiem na drodze do prawidłowego wyczyszczenia poduszek z pierza jest dokładne obejrzenie metki od producenta. To właśnie na tym małym skrawku materiału zawarte są niezwykle cenne informacje, które pomogą uniknąć wszelkiego rodzaju nieprzyjemności w czasie prania. Informacje takie jak: czy daną poduszkę z pierza można prać w standardowej pralce, czy też wymaga ona specjalistycznego czyszczenia chemicznego.

W przypadku odkrycia informacji, która potwierdza, że poduszki z pierza nadają się do czyszczenia jedynie w profesjonalnych pralniach, z całą pewnością nie powinno się podejmować prób prania samodzielnie. Tego rodzaju działania mogą bowiem zniszczyć pierzową pościel, a nawet uszkodzić samą pralkę. Jeżeli jednak brakuje takich ograniczeń na metce producenta, nic nie stoi na przeszkodzie aby zabrać się za pranie samodzielnie w domu.

Pranie poduszek z pierza – jak to zrobić?

Gwarancją odpowiedniego wyczyszczenia pierzowej pościeli jest użycie pralki automatycznej, w której temperatura wody nie przekroczy 30 stopni. Nowoczesne pralki często posiadają w swojej ofercie program przeznaczony specjalnie do prania poduszek z pierza. Musimy jednak pamiętać, że jego brak nie oznacza niepowodzenia. W tym przypadku należy wybrać najdelikatniejszą funkcję prania i umieścić w pralce jedynie jedną poduszkę.

Co to oznacza? Niemożność prania większej ilości poduszek jednocześnie wynika z faktu, że może to zbyt mocno obciążyć urządzenie, co wpłynie na jego prawidłowe funkcjonowanie. Przed rozpoczęciem prania konieczne jest także dokładne sprawdzenie wsypu poduszki, w celu upewnienia się, czy jest szczelny i czy nie wystają z niego pojedyncze piórka.

Suszenie poduszek z pierza – zasady

Pranie poduszek z pierza najlepiej zaplanować na słoneczny i ciepły dzień. Po procesie czyszczenia wystarczy wystawić poduszkę na słońce na przewiewnej powierzchni (na przykład suszarce podłogowej) i regularnie odwracać, aby każda strona mogła wyschnąć w równym stopniu.

Do całego procesu prania warto używać proszków i płynów przeznaczonych do delikatnych tkanin. Dzięki zastosowaniu się do powyższych rad pościel z pierza nie ulegnie zniszczeniu, a my będziemy mogli cieszyć się jej świeżością przez długi czas.